Biblioteka Kulturalna: Wcielenia Sherlocka Holmesa

Zapraszamy do skorzystania z najnowszej oferty imprez przygotowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM, firmowanym hasłem „Biblioteka Kulturalna”.

Z uwagi na niesłabnącą popularność kolejnych adaptacji powieści sir Arthura Conan Doyle’a wiosenna edycja spotkań filmowych oferuje  kinowe i telewizyjne interpretacje przygód słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

W cyklu zatytułowanym „Wcielenia Sherlocka Holmesa” zostaną wyświetlone dzieła pięciu współczesnych twórców. W realia wiktoriańskiej Anglii przeniesie nas pełnometrażowy odcinek specjalny popularnego serialu kryminalnego pt. „Sherlock”, z Benedictem Cumberbatchem (Holmes) i Martinem Freemanem (dr Watson) w rolach głównych. Inny znakomity brytyjski aktor, odtwórca ról Szekspirowskich, Ian McKellen, w filmie pt. „Pan Holmes”  wcieli się w postać słynnego detektywa u kresu zawodowej kariery. Na uwagę zasługują dwa dzieła reżysera Guya Ritchiego, któremu przypisuje się wskrzeszenie postać Holmesa, jako bohatera XXI wieku. Sukces pierwszej części „Sherloc Holmes” z gwiazdorską obsadą, m.in. Robert Downey Jr. i Jude Law, powtórzono w drugiej części pt.„Gra cieni”.

Adaptacje powieści sir Conan Doyle’a zyskały na popularności również w latach 80. Z tego okresu w cyklu filmowym Biblioteki Kulturalnej pojawi się obraz Thoma Eberhardta (1988) pt. „Po kłębku do nitki” oraz “Pies Baskerville'ów" (1984), w reż. Alana Grinta. Pierwszy film oparty jest na pomyśle zamiany ról słynnych bohaterów powieści Sir Arthura Conan Doyle'a., zaś drugi to ekranizacja najpopularniejszej literackiej części przygód Holmesa.

Na detektywistyczno-filmową przygodę ZAPRASZAMY do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

Wstęp wolny!