Biblioteka Uniwersytecka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Kalendarium

 


Rok 2018


Styczeń 


 • Wystawa pt. "Z bogactwa umysłu"

Wystawa ilustrowała drogę, jaką przebyły nauki Buddy przez ponad 2500 lat, od starożytnych Indii przez średniowieczny Tybet, aż do współczesnego zachodniego świata. Pokazywała ich uniwersalny charakter oraz wpływ, jaki miała na nie kultura krajów, w których się zadomowiły. Wystawa objaśnia, jaki jest cel tych nauk, na czym polega medytacja oraz jaki jest jej efekt. Ukazywała związek medytacji i buddyjskich nauk z zachodnią kulturą i nauką, zwłaszcza filozofią, psychologią i fizyką.

Więcej o wystawie na stronie Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Olsztynie: http://olsztyn.buddyzm.pl/wystawy/z_bogactwa_umyslu

Wystawa czynna była od 9 stycznia do 17 lutego na antresoli (I piętro) Biblioteki Uniwersyteckiej UWM, w godzinach pracy.


 • Noc Biologów (12.01.) - gra terenowa pt. "Tajemnica moli ksiazkowych w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM"

Biblioteka Uniwersyetcka UWM w Olsztynie przyłączyła się do obchodów Noc Biologów 2018 w Olsztynie. Coć całe wydarzenie organizowane jest przez pracowników Wydziału Biologii I Biotechnologii UWM uczestników obchodów zaprosiliśmy również do Biblioteki, gdzie mieli okazję rozwikłać "Tajemnice moli książkowych". W trakcie gry poza odnalezieniem 8 moli namalowanych na dachówkach, które ukryto na terenie całej Biblioteki (1 poziom), odgadnijciu zagadek (2 poziom), i odczytaniu hasła ukrytego pod kodem QR (3 poziom), zwiedzano zakamarki uniwersyteckiej książnicy.
Początek (wręczenie kart gry) i koniec gry (odbiór nagród) znajdował się holu Collegium Biologiae (ul. Oczapowskiego 1A).
Zaproszenie do gry na blogu Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM

Fotorelacja z przebiegu gry na Facebooku


 • Wystawa pt. "Święta"

Przygotowana przez Studencką Agencje Fotograficzną Jamnik.


 • Tutoriale Biblioteki Uniwersyteckiej UWM

Na kanale YouTube BIblioteki Uniwersyteckiej UWM znajdziecie listę tutoriali, krótkich filmw instruktażowych pomocnych w korzystaniu z usług i zbiorów Biblioteki.

Zapraszamy do korzystania!


Luty


 • IV kortowski minikonwent gier towarzyskich GAMEGRINDER (17.02)

Rok 2017


Styczeń


 • Biblioteka Uniwersytecka UWM po raz pierwszy objęła honorowy patronat nad wydarzeniem artystycznym

"ArtSnow… bo kreatywność nie zamarza zimą to tytuł przedsięwzięcia kulturalnego organizowanego przez studentów Pedagogiki specjalności Menadżer Kultury. 9 stycznia 2017 roku o godzinie 18. w restauracji Browar Warmia młodzi, zdolni studenci naszego Uniwersytetu mieli okazje zaprezentować swoje talenty. Zainteresowani będą mogli podziwiać wystawę prac plastycznych, posłuchać poezji i koncertu muzycznego. Wstęp bezpłatny!


Wystawa pt. Natura w obiektywie to ekspozycja fotografii gromadzonych przez kilka lat, pokazujących piękno i różnorodność przyrody. Otwarcie wystawy Pani Teresy Jagielskiej miało miejsce 9 stycznia o godz. 18:00 na dziedzińcu 'pod kopułą" na I piętrze Biblioteki.

Fotorelacja wydarzenia dostepna na profilu Biblioteki Uiwersyteckiej UWM na Facebooku.

W czasie Nocy Biologów 2017 teren Biblioteki Uniwersyteckiej stanowił część edukacyjnej gry terenowej, w której poszukiwano nocnego motyla, tj. Zmierzchnicy trupiej główki (Acherontia atropos L.). Wiecje na temat gry na blogu Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.


 • Wystawa rysunków Magdaleny Muraszko-Kowalskiej

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 17 stycznia, o godzinie 17. Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM eksponowana była do 24 lutego. Wystawę objął patronatem przedstawiciel marki Staedtler na Polskę - firma GDD.

Relacja z wydarzenia dostępna na blogu arystki pt.  Magdalena Muraszko-Kowalska - rysunki


 • XII kortowski minikonwent gier towarzyskich - GAMEGRINDER

Akademicki Klub Miłośników Fantastyki "Olifant" wspołnie z Biblioteką Uniwersytecka UWM zorganizował kolejną, XII. edycję Kortowskiego Mini-konwentu Gier Towarzyskich G A M E G R I N D E R, który dbył się 21 stycznia 2017r. (sobota) w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie.
Akcja trwała tradycyjnie od 9:00 do 19:00, zaś areną uciech i zmagań była przestrzeń na antresoli w holu głównym po lewej stronie od schodów. Gdyby ktoś nie wiedział "o co chodzi", to przypominamy, że akcja polegała na graniu w rozliczne współczesne gry towarzyskie (w tym planszowe, karciane bitewne a nawet fabularne) udostępniane przez organizatorów. Wystarczyło przyjść o dowolnej porze, wybrać grę spośród tych przez nas udostępnionych i cieszyć się rozgrywką. Impreza jest skierowana była do osób w wieku od 5 do 105 lat.Wstęp wolny!

Więcej informacji na stronie GAMEGRINDER i wydarzeniu na Facebooku.
Fotorelacja dostępna na profilu BU UWM na Facebooku.


 • Nowa oferta w Kolekcjach Dziedzinowych - Nowości wydawnicze do wypożyczania!


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi książkami dostępnymi w Kolekcjach Dziedzinowych (Zielona, Niebieska oraz Żółta). Na wyeksponowanych regałach znajduje się wiele ciekawych pozycji dotyczących zagadnień z każdej dziedziny wiedzy. Książki te udostępniamy na dłuższy okres.


Luty


Celem ankiety było poznanie oczekiwań użytkowników wobec Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uzyskane anonimowe odpowiedzi posłużą podniesieniu jakości usług Biblioteki Uniwersyteckiej. Ankieta była dostępna w okresie od 20 lutego do 30 kwietnia 2017 roku i można ją było wypełnić tyko raz w niniejszym okresie.
 


 • Wystawa "Places and Spaces: Mapowanie nauki"

Przez cały miesiac w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM ("dziedziniec pod kopułą", I piętro) można było obejrzeć wystawę plakatów „Places and Spaces: Mapowanie nauki”, przedstawiających najlepsze wizualizacje światowych badań naukowych.

Ekspozycja powstała w wyniku 10-letnich prac. Każdego roku dodawanych było 10 nowych map, co zaowocowało 100 mapami w roku 2014. 
W nowej edycji projektu (2015-2025) mapy będą prezentowane wyłącznie na interaktywnych urządzeniach – makroskopach. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej projektu: http://scimaps.org/

Wystawa została wypożyczona z Instytut INiB UMK w Toruniu. Szczególne podziękowania kierujemy do dr Veslavy Osińskiej – ambasadorki wystawy Places & Spaces: Mapping Science w Polsce.

Więcej zdjeć na profilu BU UWM na Facebooku.


Marzec​


 • Wernisaż wystawy malarskiej "Brestynile" Adama Wyżlica

 

1 marca odbył się wernisaż wystawy malarskiej autorstwa Adama Wyżlica, pt. „Brestynile”, który zaprezentował cykl obrazów nalamowanych w 2017 r. (abstrakcje, akryl na płótnie). 
Wystawa dostępna była dla zwiedzających do 28 kwietnia 2017 roku, w godzinach pracy Biblioteki. 

Fotorelacja wernisażu na profilu BU UWM na Facebooku.

Strona autorska artysty: www.ludziki.olsztyn.pl


 • Biblioteka Podróżnika - kolejny sezon spotkań o tematyce podóżniczej, na których spotykają się studenci i pracownicy UWM i innych uczelni spoza regionu, członkowie Akademickiego Klubu Turystycznego UWM, oraz pasajonaci wędrówek po świecie.


 • Forum Biblioteczne. W drodze do sztuki - siódme spotkanie cyklu, organizowanego w Bibliotece Wydziału Sztuki UWM. 


 • Zamów pokaz! - projekcja na zamówienie  studentów i pracowników Wydziału Sztuki UWM (opera Giuseppe Verdiego)

 


 • Warmińsko-Mazurska Biblioteka Cyfrowa - inauguracja działalności

21 marca oficjalne zainaugurowana została działalność Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej (www.wmbc.olsztyn.pl). WMBC działa w modelu klastrowym, a członkami założycielami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie. Podczas uroczystej konferencji zachęcano kolejne instytucje kultury z Warmii i Mazur do włączenia się w digitalizację i promowanie dziedzictwa naszego regionu.

Fotorelacja dostępna na profilu BU UWM na Facebooku.


 

 • Promocja książki Wiesławy Chodkowskiej oraz Moniki Sabljak-Olędzkiej pt. „O wiatrakach Warmii i Mazur oraz o młynarzu z daleka…”
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie zorganizowali promocję książki Wiesławy Chodkowskiej oraz Moniki Sabljak-Olędzkiej pt. „O wiatrakach Warmii i Mazur oraz o młynarzu z daleka…”

Młyny wietrzne nazywane wiatrakami, niegdyś związanie integralnie z kraj-obrazem wsi, pozostawione czasowi odchodzą w zapomnienie. Po 1945 roku na terenie Warmii i Mazur ustalono istnienie 111 wiatraków. Do dziś zachowało się tylko 17, z tego 4 można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Wraz z budowlami zanika myśl techniczna, której tradycje sięgają co najmniej średniowiecza. Jest ona elementem podlegającego ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W obawie, że w ciągu najbliższych dekad wiatraki przestaną istnieć zupełnie, pragniemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych, które jeszcze zostały.
W książce pokrótce omówiono historię młynarstwa wietrznego, przedstawiono typy wiatraków: „koźlaki”, „holendry” i „paltraki”, ukazano ich obecny stan zachowania w regionie. Publikację wzbogaca relacja Stefana Niziołka, który sporą część swego dzieciństwa spędził, obserwując pracujący wiatrak.

Fotorelacja ze spotkania na profilu BU UWM na Facebooku.
 


 • Zamów pokaz! - projekcja na zamówienie studentów i pracowników Wydziału Sztuki UWM (nagrodzony 10-cioma Oscarami musical (reż. R. Wise, J. Robbins) z 1961 r.)


 • Biblioteka Uniwersytecka UWM na Instagramie

Od 29 marca Biblioteka Uniwersaytecka UWM prowadzi profil na portalu społecznosciowym Instagram, aby promować zasoby, wydarzenia i przestrzeń biblioteki za pomocą zdjeć. Profil obsługiwany jest przez Sekcję Promocji Biblioteki Uniwersyteckiej.


Kwiecień


 • Dzień Otwartych Drzwi UWM  (5.03) - wycieczki po Bibliotece Uniwersyteckiej

Maj


 • XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (10-12 maja 2017) pod hasłem  Biblioteka. Oczywiście!

  Biblioteka UWM w Olsztynie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zaprasza na cykl kulturalnych wydarzeń. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

  Tegoroczne obchody rozpoczeliśmy w środę (10 maja) akcją skierowaną do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym - W Bibliotece czytam i gram? Oczywiście! Już od rana dzieci ze zgłoszonych szkół miały okazję zagrać w przeróżne gry planszowe i zabawy. Zgodnie z zasadami grania Klubu Granny, otrzymają do wykonania karty z 12 zadaniami m.in. takimi jak: przemierzam labirynty (Magiczny labirynt), wyginam ciało (Wygibajtus), zapamiętuję (memo Świat wokół nas: ptaki, owady, grzyby, kwiaty), rozwiązuję łamigłówki (Quarto i Quoridor), ćwiczę refleks z robotami (Fabryka robotów), znam zwierzęta (Cardline: zwierzęta, Jaki to zwierzak, Wyspa dinozaurów). W tym dniu także nastąpi premiera europejskiej gry planszowej „Gwiezdny Express”. Partnerami spotkania są Granna, Rebel i Akcja Czytam Sobie oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

  Tego samego dnia, odbyło się również współorganizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie wydarzenie pod tytułem Biblioteka dla Głuchych i Słabosłyszących? Oczywiście! Celem spotkania było między innymi przybliżenie świadomości historii Kultury Głuchych, w trakcie którego zrealizujemy wycieczkę po terenie Biblioteki oraz warsztaty przygotowujące prezentację Pantomimy Olsztyńskiej.

  Kolejny dzień upłynął nam pod hasłem Poezja regionalna w Bibliotece? Oczywiście! Czwartkowym popołudniem (11 maja) będzie można wziąć udział w dwóch interesujących wydarzeniach: spotkaniu autorskim z Michałem Ostrowskim (tomik wierszy Niedociśnienia oraz proza Stany rozdwojenia, wydane w 2017 roku) oraz debacie „Poezja w regionie, region w poezji” prowadzonej przez prof. Zbigniewa Chojnowskiego (Instytut Polonistyki i Logopedii, Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie). Na rozmowy o poezji zaproszeni zostali zarówno przedstawiciele młodego pokolenia poetów jak i ich doświadczeni i uznani koledzy i koleżanki po piórze.

  Ostatniego dnia Tygodnia Bibliotek w ramach akcji Mole w Bibliotece? Oczywiście! odbył się happening naukowo – artystyczny, w trakcie którego uczestnicy malowali na dachówkach wyobrażenia moli książkowych (można było m.in. dachówkę z Włoch znalezioną w miejscu starego klasztoru). Molowe opowieści snuli m.in. prof. Stanisław Czachorowski (Wydział Biologii i Biotechnologii UWM) oraz Studenci Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Efektem spotkania był Molariusz Warmińsko-Mazurski, czyli ekspozycja pomalowanych dachówek na specjalnym stelażu przed Biblioteką.

  Dodatkowo przez cały Tydzień Bibliotek odbywał się będzie na Facebooku konkurs fotograficzny - Oznacz hashtag w bibliotece, w którym można było wygrać czytnik e-książek. Sponsor konkursu firma OGIT.pl (http://www.ogit.pl/)

  Więcej szcegółów na Wydarzeniu na Facebooku.

 

 


 • WYSTAWA "Czerń i biel: meandry sztuki" - spotkanie z twórczością Prof. dr. hab. Tadeusza Brzeskiego.

Dostępna do zwiedzania w godzinach pracy Biblioteki Uniwersyteckiej UWM od 15 maja do 19 czerwca 2017 roku.


Czerwiec


W tym roku w programie wernisaż prac Molariusz Warmińsko-Mazurski (godz 16:00 - wejście boczne do biblioteki - przy przystanku) oraz konwent gier planszowych Gamegrinder XIII (12:00-22:00 - I piętro - Antresola).

Biblioteka Uniwersytecka oraz Akademicki Klub Miłośników Fantastyki "Olifant" zapraszają w sobotę 3 czerwca 2017 r. na obchody Noc Bibliotek - wydanie krajowe. W programie obchodów przygotowaliśmy następujące atrakcje:

Przez cały czas trwania imprezy dostępne były atrakcje dla dzieci: kącik plastyczny z konkursem, gry XXL, projekcja filmu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra" (2015), inne ciekawostki.

Więcej informacji na temat minikonwentu można znaleźć na stronie wydarzenia http://gamegrinder.pl/.

Fotorelacja z Gamegrindera oraz z Nocy Bibliotek.


Nowe usługi w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM

 • Cyfrowa Wypożyczalni Międzybibliotecznej Książek i Czasopism Naukowych ACADEMICA academica.edu.pl Projekt ten jest realizowany pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową.

• Dostęp do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych z zasobów Biblioteki Narodowej w formie cyfrowej
• Pełnotekstowa wyszukiwarka
• System rezerwacji online publikacji chronionych prawem autorskim na wybrany termin do korzystania w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej UWM (należy być zarejestrowanym użytkownikiem wypożyczalni Academica)
• Dostęp do zasobów nie chronionych prawem autorskim dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń

Więcej szczegółów: http://bu.uwm.edu.pl/pl/wiadomosci/academica-cyfrowa-wypozyczalnia-miedzybiblioteczna

 • Libsmart payment - elektroniczny system płatności w Bibliotece Uniwersyteckiej
Dzięki tej usłudze w każdej chwili i miejscu możesz uiścić należności za książki niezwrócone i zniszczone, za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych czy uregulować płatne usługi biblioteczne (zgodnie z cennikiem stanowiącym załącznik do regulaminu). Regulamin i wiecej szczegółów na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej
 

Lipiec-sierpień


 • Wystawa prac Zbigiewa Urbalewicza pt. "Zapisane"

Wystawa czynna w godzinach pracy Biblioteki Uniwersyteckiej do końca sierpnia 2017 roku.


Wrzesień


 • Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych: od założeń do pratyki" (14-15.09)

Dekada działalności Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie w nowym budynku stanowi dobrą cezurę dla weryfikacji wstępnych założeń wg. których powstał gmach Biblioteki. To także okazja aby przeanalizować wykorzystanie szeroko pojmowanej “przestrzeni” bibliotecznej (architektonicznej, społecznej, wirtualnej, kulturalnej i wielu innych).
Zagadnienie ewolucji (kształtu, funkcji i działalności) dotyczy bardzo wielu Bibliotek naukowych oraz publicznych, które w ostatnich latach przeprowadziły się do nowych gmachów (lub przeszły gruntowny remont).
Oficjalna strona konferencji: http://przestrzen.bibliotek.pl/

Konferencja na Facebooku


 • Wystawa pt. "Miasto wyrosłe z ksiąg" 

Wystawa przygotowana z okazji Dni Jakubowych – święta Olsztyna – zaprezentowano zabytkowy księgozbiór Biblioteka WSDMW "Hosianum" i Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, najstarszej istniejącej biblioteki w naszym regionie. Motywem przewodnim planszowej wystawy było miasto zaprezentowane na drzeworytach, miedziorytach i fotografiach zawartych w zabytkowych książkach. 

Organizatorami wystawy są Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 • XV Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (27-28.09)

* warsztaty pt. Galaktyczni Rozbitkowie (tor złożony z gier planszowych o tematyce kosmicznej) 
* wystawa malowanych dachówek pt. Molariusz Warmińsko-Mazurski 

 


 • Europejska Noc Naukowców (29.09)

* warsztaty pt. Graj i bądź smart! (gry wyróżnione przez Międzynarodową Organizację MENSA)
* grę terenową pt. Tajemnica Moli Książkowych z Biblioteki Uniwersyteckiej 
* wystawa pt. Molariusz Warmińsko-Mazurski

Fotorelacja z Europejskiej Nocy Naukowców

 

 

 

 

 


Październik


 • Zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Tomarynach


 • VII wernisaż grupy Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T* (13.10)

Wystawa prac artystów nieprofesjonalnych już na stałe wpisała się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń kulturalnych. Wystawa organizowana pod egidą Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz ZNP; trwała do 20 grudnia. Patronat nad wystawą objął rektor UWM prof. Ryszard Górecki.


 • Kody QR - dodatkowy dostęp do książek elektronicznych Biblioteki Uniwersyteckiej UWM


 • Tydzień Otwartej Nauki / Open Access Week (23-29.10)

KONKURS Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie: W jakim dokumencie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej (http://wmbc.olsztyn.pl/dlibra) znajduje się dany cytat?: 
„Rok obecny zapisał się w pasiecznictwie ziem południowo-wschodnich Polski czarnemi zgłoskami. Stan miodobrania był katastrofalny, że nawet najstarsi pszczelarze czegoś podobnego nie pamiętają…”

Nagrody: gra planszowa „Gwiezdny Ekspress”, którą przekazała Sekcja Centrum Dokumentacji Unii Europejskiej (Biblioteka Uniwersytecka UWM)


Listopad


 • Wystawa pt. Misjonarz ze Śląska o. Paul Joachim Schebesta SVD (1887-1967) - pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów

Prezentowana wystawa przedstawiała sylwetkę ks. Paula Schebesty SVD, etnologa i językoznawcy, badacza afrykańskich Pigmejów i Negrytów z Południowo-Wschodniej Azji. Choć prowadził badania głównie w okresie międzywojennym zgodnie z metodami epoki, zasługą Schebesty jest dokumentacja kultur i języków ludów, dziś po części wymarłych, a w większości zmetyzowanych. Jaki sens ma przypominanie tej postaci w roku 2017? Czy chodzi tylko o upamiętnienie rocznicy śmierci uczonego?

Zamysł wystawy jest o wiele szerszy. W czasach, kiedy rozwijają się studia regionalne a dziedzictwo regionów staje się dobrem wspólnym, warto spojrzeć na postać Schebesty jako syna ziemi śląskiej, który ze względu na słowiańskie korzenie, zdolności językowe i doświadczenie pochodzenia z mniejszości potrafił z wielkim otwarciem i empatią prowadzić badania wśród diametralnie obcych mu ludów. Wychowanie w wielokulturowości wzbudziło w nim pasję poznawania odmiennych kultur, którą realizował przez całe życie, spędzając ponad osiem lat w Afryce i w Azji.

Na wystawie wykorzystano zdjęcia autorstwa Schebesty pochodzące z jego badań terenowych, które udostępniło Archiwum Instytutu „Anthropos” w Sankt Augustin k. Bonn (Niemcy).

Organizatorzy: Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Naukowe Koło Antropologii Kultury UWM w Olsztynie.

Wernisaż wystawy odbył się w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie 9 listopada (czwartek) o godz. 11:00, na dziedzińcu "pod kopułą" - I piętro.


 •  Tydzień Kina Niemieckiego w Olsztynie (13-19.11)

Z tej okazji zorganizowano serię pokazów w Kinie Studyjnym Awangarda 2, jak również na dwa dodatkowe pokazy przygotowane w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (pokazy zrealizowane ww ramach usługi pt. ZAMÓW POKAZ). Szczegóły na plakacie.


 • Warsztaty dla doktorantów (29.11.2017)

W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w sali szkoleń (I piętro, obok Oddziału Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism) odbyły się warsztaty, związane z dostępem użytkowników do elektonicznych zasobów Biblioteki. Zajęcia obejmowały:

11.00 - 12.00 [1] Wyszukiwanie treści naukowych 24/7
12.00 - 12.10 [2] Przerwa
12.10 - 13.00 [3] E-książki na platformie Ibuk Libra
13.10 - 14.00 [4] E-książki na platformie Ibuk Libra (spotkanie dodatkowe)

Warsztaty prowadzone były przez przedstawicieli: firmy Aleph Polska (Ex Libris Group), producenta m.in. multiwyszukiwarki PRIMO (z której korzysta Biblioteka Uniwersytecka UWM) oraz firmy IBUK Libra - czytelnia czynna całą dobę, platformy książek elektronicznych.


 • Szkockie Andrzejki (30.11.2017)

30 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM odbyły się Szkockie Andrzejki. Dlaczego akurat szkockie? Św. Andrzej jest patronem patronem tego kraju. Jak wiadomo andrzejki w Polsce obchodzone są na wesoło, tak też było tego dnia w naszej Bibliotece. Oprócz mocno zaakcentowanej słynnej kratki w ubiorze odwiedzających Bibliotekę (Załóż kratę - Dzien szkocki na UWM) tego dnia było w niej niezwykle bajkowo, poetycko, muzycznie i tanecznie, a także filmowo.
Dziękujemy organizatorom wydarzenia (Katedra Filologii Angielskiej UWM) a przede wszystkim uczestnikom, zarówno tym aktywnym i tym obserwującym.

Zapraszamy do fotorelacji z Wydarzenia.


 • Zbiórka dla Osób Bezdomnych

Razem z zaprzyjaźnionymi studentami grupy Spotkajmy się przy herbacie zbieraliśmy odzież, którą przekazaliśmy w Święta Bożego Narodzenia osobom bezdomnym.
Mały gest a może dać tyle ciepła...Zbórka w Kolekcji Dydaktycznej (parter Biblioteki Uniwersyteckiej) w godzinach pracy, tj. 8-20:00.
Szczegóły na plakacie:


Grudzień


 • Spotkanie promocyjne książki „Historia Ostpreussisches Heimatmuseum w Królewcu” (7.12.2017)

Publikacja (wydaa w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej) jest efektem wieloletnich badań nad przedwojenną historią obecnego Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku i została wydana jako pierwszy numer „Serii pod śparogami”.

„Ostpreuβisches Heimatmuseum powstało w latach 1909-1913 w Królewcu, na obrzeżach ogrodu zoologicznego. Pierwszym jego dyrektorem został Richard Dethlefsen. Wybudowano wtedy 26 kopii obiektów budownictwa wiejskiego z regionów etnograficznych znajdujących się ówcześnie w granicach Prus Wschodnich. Zbiory muzeum stale powiększały się, a ograniczony obszar nie pozwalał na dalszą rozbudowę. Stało się to przyczyną poszukiwania nowej lokalizacji. Decyzja o translokacji zapadła w roku 1937. W latach 1938-42 większość z tych obiektów przeniesiono na tereny pod Olsztynkiem, co dało początek dzisiejszemu Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkowi Etnograficznemu w Olsztynku. dalszą rozbudowę. Stało się to przyczyną poszukiwania nowej lokalizacji. Decyzja o translokacji zapadła w roku 1937. W latach 1938-42 większość z tych obiektów przeniesiono na tereny pod Olsztynkiem, co dało początek dzisiejszemu Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkowi Etnograficznemu w Olsztynku.”


 • Choinka origami

Od kilku lat, tradycją stało się, że pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie tworzą swoją własną, unikatową interpretację świątecznego drzewka. Także w tym roku postanowili rozpocząć okres świąteczny przygotowaniem niezwykłej choinki.

7 grudnia w sercu Biblioteki (pod kopułą na I piętrze) zawieszona została „choinka origami”. Cała konstrukcja mierzy 7 m. Na aluminiowej kratownicy (średnicy 2,5 m) zawieszono 284 linek, składających się z żyłki wędkarskiej (o łącznej długości 2 km) i blisko 1000 książeczek wykonanych techniką origami. Niebieskie mieniące się okładki książkowych bombek nawiązują do akademickiego koloru. Samo „drzewko” mierzy ok. 350 cm wysokości, a „niewidzialna” konstrukcja unosząca się lekko w powietrzu tworzy charakterystyczną magię „Choinki origami”.

Tegoroczne drzewko nawiązuje bezpośrednio do poprzednich świątecznych konstrukcji. W grudniu 2011 roku ogromną popularność zyskała choinka z książek, zaś rok później wykonano choinkę z szuflad katalogowych. Unikatowość obu choinek podkreślał fakt, że pierwsza była jedyną tego typu w Polsce, a druga jedyną na świecie. Zeszłoroczna choinka z kart katalogowych, po raz kolejny pierwsza tego typu na świecie, także zyskała ogólnopolską, a nawet globalną popularność.

Film (making of) przygotowany przez dział Promocji i Mediów UWM.

 

Rok 2016


Styczeń


 • Biblioteka Kulturalna -  nowa oferta filmów i spotkań podróżniczych

 • Biblioteki portret niecodzienny - wystawa

  Dlaczego portret biblioteki?

  Dlatego, że inspiruje nas jej architektura; połączenie pasteli i szarości ze srebrem stalowych poręczy, organowa budowa schodów, przeszklone powierzchnie wypełnione światłem. Biblioteka to nie tylko miejsce, to także dźwięk, nastrój i przede wszystkim ludzie. Biblioteki nie tworzą same ściany, lecz również jej pracownicy. Osoby, które nigdy nawet nie zbliżyły się do zabawnego stereotypu „bibliotekarzy w pulowerkach”. Życzliwe, ciepłe, wesołe, nie bojące się eksperymentów i niecodzienności. To osoby pełne życia, życie do biblioteki wprowadzające. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w projekcie.
  Wystawa czynna do końca lutego 2016 r, w godzinach pracy Biblioteki.

 


Luty


 • 11 lutego - otwarcie wystawy fotograficznej „Uniwersyteckie innowacje” pod patronatem honorowym JM Rektora prof. dr. hab. Ryszarda Góreckiego. Wystawę przygotowały kluby Stowarzyszenia Absolwentów UWM „Ziemia Warmińska” i „Olsztyńscy Cieszynianie”.

Marzec


 • Forum Biblioteczne "W drodze do Sztuki" - czwarte spotkanie, organizowane w Bibliotece Wydziału Sztuki UWM. Prelegentka dr hab. Honorata Cybula, prof. UWM jest dyrygentem, nauczycielem akademickim, pedagogiem muzycznym, animatorem ruchu chóralnego.

   

 


 • Biblioteka Kulturalna: Wcielenia Sherlocka Holmesa

Z uwagi na niesłabnącą popularność kolejnych adaptacji powieści sir Arthura Conan Doyle’a wiosenna edycja spotkań filmowych oferuje  kinowe i telewizyjne interpretacje przygód słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

W cyklu zatytułowanym „Wcielenia Sherlocka Holmesa” zostaną wyświetlone dzieła pięciu współczesnych twórców. W realia wiktoriańskiej Anglii przeniesie nas pełnometrażowy odcinek specjalny popularnego serialu kryminalnego pt. „Sherlock”, z Benedictem Cumberbatchem (Holmes) i Martinem Freemanem (dr Watson) w rolach głównych. Inny znakomity brytyjski aktor, odtwórca ról Szekspirowskich, Ian McKellen, w filmie pt. „Pan Holmes”  wcieli się w postać słynnego detektywa u kresu zawodowej kariery. Na uwagę zasługują dwa dzieła reżysera Guya Ritchiego, któremu przypisuje się wskrzeszenie postać Holmesa, jako bohatera XXI wieku. Sukces pierwszej części „Sherloc Holmes” z gwiazdorską obsadą, m.in. Robert Downey Jr. i Jude Law, powtórzono w drugiej części pt.„Gra cieni”.

Adaptacje powieści sir Conan Doyle’a zyskały na popularności również w latach 80. Z tego okresu w cyklu filmowym Biblioteki Kulturalnej pojawi się obraz Thoma Eberhardta (1988) pt. „Po kłębku do nitki” oraz “Pies Baskerville'ów" (1984), w reż. Alana Grinta. Pierwszy film oparty jest na pomyśle zamiany ról słynnych bohaterów powieści Sir Arthura Conan Doyle'a., zaś drugi to ekranizacja najpopularniejszej literackiej części przygód Holmesa.

Partner cyklu: Centrum Dokumentacji Europejskiej (BU UWM)


 • Biblioteka Podróżnika - druga edycja cyklu spotkań podóżniczych z udziałem nie tylko pracowników Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, ale także osób z innych ośrodków naukowych w Polsce. Rozmowy o podóżach przebywaja w często kolorowej i radosnej atnmosferze: prelegenci przebietraja sie w stroje z odwiedzanych krajó, pokajzują zdjecia, filmy i opowiadają cikawe historie. Na spotkaniach mozna też spróbować oryginalnych potraw, zasiegnać praktywcznych porad podróżniczych czy wygrać ciekawą nagrodę. Fundator nagród: Wydawnicwo Bezdroże.


Kwiecień


Celem ankiety: poznanie oczekiwań Użytkowników wobec Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Otrzymane odpowiedzi pozostaną anonimowe i posłużą podniesieniu jakości usług Biblioteki Uniwersyteckiej.

Dostęp do ankiety: od 1 kwietnia do 30 września 2016 roku. Można ją wypełnić tyko raz w niniejszym okresie. Rezygnacja z wypełnienia ankiety oznacza brak możliwości ponownego wypełnienia jej w trakcie badania (01.04.-30.09.2016). Prosimy o wypełnienie pytań obowiązkowych przed wysłaniem ankiety.

Ankieta ewaluacyjna wymaga logowania, ponieważ powiązana jest ze stroną USOSweb. W celu zalogowania się należy wprowadzić swój identyfikator i hasło, identycznie jak w przypadku logowania do USOS’a. Pomimo logowania ankieta jest anonimowa.


 • rozGRYwki w Bibliotece - sobotnie spotkanie z grami planszowymi (9 kwietnia, godz. 11-14, antresola, I piętro Biblioteka Uniwersytecka w Olsztynie)

Szeroki wybór gier planszowych: CV, CVlizacje, Superfarmera, Dobble, Kotobirynt i Wiewióry, Królestwo w budowie, Małego Księcia, Time: Nauka i Odkrycia. A także pięknie wydane memory Cuda świata podróżniczki Beaty Pawlikowskiej, Pojazdy cenionego fotografa Jacka Boneckiego, czy koty Hanny Bakuły.
Zachęcamy do skorzystania z oferty takze młodszych uczestników. Do wyboru: Słowo stworki, Rebusy, Rummikub, itd.

Partnerzy imprezy: Granna, Rebel i Edipresse Książki.

Fotorelacja z imprezy dostępna na profilu BU UWM Facebooku.


 • Wystawa zdjęć "Czarnobyl 1986-2016"

Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego Hybryda (PG, Gdańsk) w porozumieniu ze Studenckim Kołem Naukowym Energetyki Jądrowej Deuterium (UWM, Olsztyn) serdecznie przygotowali wystawę zdjęć "Czarnobyl 1986-2016" w Bibliotece Głównej UWM.

Wystawie towarzyszył wykład naukowy dr inż. Marka Rabińskiego "Czarnobyl - fakty i mity" (godz. 16.30 w sali 307, IIIp. Biblioteki Głównej UWM). O godz. 18:00 odbył się również wernisaż.

Autorzy zdjęć:
Dziubińska Katarzyna (SSOGPTCh Hybryda)
Mińko Rafał (SKNEJ Deuterium)
dr inż. Marek Rabiński (PTN)

Koncepcja graficzna wystawy:
dr inż. Andrzej Okuniewski (PG)

Patroni:
Polskie Towarzystwo Nukleoniczne
StrefaZero

Patronat honorowy:
Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej,
prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski, prof. zw. PG

Wystawa czynna od 22 kwietnia do 23 maja br.

Fotoreportaż z otwarcia wystawy dostepny jest na stronie Wydarzenia na Facebooku.


 • W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM uruchomiono możliwość całodobowego zwrotu książek - czyli tzw. WRZUTNIĘ.

fot. E.Stawska

WRZUTNIA mieści się z lewej strony budynku, przy wejściu do Biblioteki (na wprost przystanku autobusowego).

Zachęcamy do korzystania z nowej opcji po uprzednim zapoznaniu się z zasadami korzystania z wrzutni (tekst dostępny na stronie BU UWM).


Maj


 • XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (9-13.05.2016)

Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie po raz trzeci dołączyła do obchodów Ogólnopolskiego Tydnia Bibliotek.

W tym roku hasło przewodnie brzmiało: Biblioteka inspiruje…. Czym? Do czego? Biblioteki od wieków inspirują, pomagają, informują-  przytoczyć można setki cytatów o bibliotece. W swojej książce Piekło pocztowe Terry Pratchett napisał Mimo to ludzie przychodzą tu często, szukając odpowiedzi na pytania, na które tylko bibliotekarze zdolni są odpowiedzieć, takie jak „Czy tu jest pralnia?”, „Jak się pisze trzcina?” oraz regularnie „Macie taką książkę, którą kiedyś czytałem? Była w czerwonych okładkach, a na końcu się okazało, że to bliźniaki".

Tydzień Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, które cyklicznie zaprasza wszystkich do uczestnictwa w jego obchodach. Jest to program promocji bibliotek i czytelnictwa ukazujący jak biblioteki zmieniają swoje oblicze - między innymi przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Coraz bardziej stawia się w nich na: nowoczesność, atrakcyjność i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu. To wszystko zapewnia przyjazny klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów; krótko mówiąc– biblioteka inspiruje.

Biblioteka UWM w Olsztynie w ramach Tygodnia Bibliotek zaprasza na cykl kulturalnych wydarzeń. W poniedziałek 9 maja odbędzie się inauguracja TB pod hasłem Biblioteka inspiruje… bibliofilów. Będzie to nowość w bibliotece – ekspozycja bogatej kolekcji udostępnionej przez  zasłużonego profesora dr hab. Jana  Kaczyńskiego.

We wtorek 10 maja dzień zatytułowany Biblioteka inspiruje do ćwiczenia wyobraźni rozpocznie się wykładem pt. Ilustracja książki, który wygłosi dr Olga Letka-Spychała. Następnie odbędą się rozgrywki  gier planszowych. Biblioteka oferuje szeroki wachlarz gier poczynając od prostych - dla dzieci aż po rozbudowane  gry towarzyskie, strategiczne czy logiczne. Zagrać będzie można między innymi w Dixit, Dobble, Wiewióry, Królestwo w Budowie, Memory Beaty Pawlikowskiej, Koty plus Hanny Bakuły, Super Farmera czy CV i wiele innych. Dla młodszych proponujemy: Kajko i Kokosz. Przygody Wojów, Mały Książę, Kolorowe Biedronki, Zlot Pingwinów...

Środa 11 maja biblioteka będzie …inspirowała Głuchego i Słabosłyszącego Czytelnika, gdzie między innymi nastąpi prezentacja wyposażenia dla niesłyszących oraz czytanie bajki w języku migowym. W zajęciach udział wezmą dzieci Głuche i Słabosłyszące, które nagrają hasło TB w języku migowym.

Na wspomnieniową wycieczkę śladami Tadeusza Borowskiego można będzie udać się w czwartek 12 maja. W tym dniu na patio Biblioteki odbędzie się czytanie twórczości znanego pisarza, zaś później nastąpi zaprezentowanie wystawy „Śladami Borowskiego” oraz spotkanie z Tadeuszem Prusińskim oraz Markiem Barańskim w ogrodzie zimowym. Po godzinie 15. na Wydziale Humanistycznym wyświetlony zostanie cykl projekcji filmowych, który połączony będzie z prelekcjami prowadzonymi  przez Prof. Sławomira Buryłę.

Biblioteka zaprasza także najmłodszego czytelnika. W piątek 13 maja zrealizowane zostaną warsztaty muzyczne dla przedszkolaków organizowane przez Szkołę Muzyczną Casio.

Dodatkowo zapraszamy na happening - dr Halszka Leleń oraz Koło Inicjatyw Anglistycznych „Anglo-Cooltura JUNIORS” „poważnie przeczytają poezję niepoważną” w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Szczegółowy program i aktualności znajdują się na plakatach oraz wydarzeniu na Facebooku.

 • Forum Biblioteczne "W drodze do Sztuki" - piąte spotkanie z cyklu.Tym razem operator filmowy, fotograf, reżyser, dr hab. Janusz Połom, prof. UWM (Instytut Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki UWM) zaprezentował temat, pt. Moje obejście. Pamięć z fotografią i bez fotografii.


Czerwiec


 • Noc z Szekspirem

W 2016 roku przypada 400. rocznica śmierci najpoczytniejszego dramatopisarza świata - Williama Szekspira. Na całym świecie obchodzony jest z tej okazji Światowy Rok Williama Szekspira.

Wykorzystując tę doskonałą okazję, by upamiętnić jego twórczość, 4 czerca (II ed.Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek) Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie organizuje wraz ze studentami Noc Szekspira.

Zapowiada się wieczór pełen angielskiego dramatu. Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat Szekspira i jego czasów Koło Anglo Cooltura-Seniors przygotowało ciekawostki (po polsku i angielsku).

Sedecznie dziękujemy opiekunom kół naukowych oraz studentom Wydziału Humanistycznego UWM oraz studentom Studium Aktorskiego przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie, którzy współpracują przy realizacji tego projektu.

Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na plakacie oraz na profilu Wydarzenia na Facebooku.


 • Olsztyn w szkicowniku studentów Instytutu Sztuk Pięknych - wystawa

Wystawa została przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Historii Sztuki „Art”, działające na Wydziale Sztuki. Prezentowane są na niej rysunki studentów pierwszego roku Instytutu Sztuk Pięknych wykonane w ramach zajęć ćwiczeniowych z przedmiotu historia sztuki. Na przestrzeni kilku lat z prac ćwiczeniowych powstał pokaźny szkicownik. Zadaniem studentów było zebranie informacji o wyznaczonym obiekcie Olsztyna i wykonanie szkicu z natury. Wnikliwy ogląd zabytku przy wykonywaniu rysunku pozwolił zobaczyć więcej detali architektonicznych i docenić kunszt wykonania.

Rysunki w głównej mierze przedstawiają zabytki Olsztyna z końca XIX i początku XX w., a więc z okresu dynamicznego rozwoju miasta. Prezentowane są na niej secesyjne kamienice zbudowane na ulicach śródmieścia, neogotyckie kościoły, nowy ratusz, symboliczne pomniki Olsztyna. Uzupełnieniem prac rysunkowych są fotografie drzwi secesyjnych kamienic olsztyńskich, których autorką jest uznana już dzisiaj artystka Krystyna Janusz, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych.

Otwarcie wystawy, które odbyło się 14 czerwca o godz. 12:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (antresola, I piętro).

Wystawa czynna jest do 30 września, w godzinach pracy Biblioteki.


 

 • Pracownik Biblioteki odznaczony przez Prezydenta RP

Ponad 30 zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej odznaczył 8 czerwca Orderami Odrodzenia Polski Prezydent RP Andrzej Duda.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Pan Tadeusz Kotowicz, wieloletni pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (wcześniej Biblioteki Głównej Akademii Rolniczo-Technicznej), w 1980 r. współzałożyciel Koła „Solidarności” w Bibliotece Głównej ART, współtwórca struktur „Solidarności” Rolników Indywidualnych w województwie olsztyńskim.

Więcej o życiu Pana Tadeusza Kotowicza na stronie EncyklopediaSolidarności.pl

Relacja i zdjęcie (poniżej) z wydarzenia na stronie Prezydent.pl


Lipiec-sierpień


 • Cykl minirecenzji "Bibliotekarze polecają książki na wakacje" umieszczanych  na profilu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM na Facebooku.


 • Biblioteka Seminarium Duchownego „Hosianum” wypożyczyła XVII-wieczny wolumin „Agenda Parva”

Biblioteka WSDMW "Hosianum" i Wydziału Teologii UWM w Olsztynie  29 sierpnia 2016 r. gościła Panią Tiinę Tarkus - konsula Ambasady Estonii w Warszawie. Wizyta związana była z wypożyczeniem do Muzeum Narodowego w Tartu (Estonia) starego druku "Agenda parva" (Braniewo 1622), który będzie eksponowany podczas wystawy "Kohtumised/Spotkania" z okazji otwarcia nowego budynku muzeum.

Druk ten to dzieło wyjątkowe z kilku powodów: dokumentuje działalność jezuitów na terenie dawnej Liwonii, oraz zawiera m.in. pierwsze drukowane zdania w języku estońskim. Jest to jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Muzeum Narodowe w Tartu wypożycza z Polski tylko nasz starodruk. Została wykonana kopia cyfrowa dostępna od kilku tygodni w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej, a także kopia facsimilowa w kilku egzemplarzach.


Wrzesień


 • Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (21-23 września)

Bibliotekarze Biblioteki Uniwersyteckiej UWM włączyli się w obchody Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. POdczas dwóch dni zachęcano do udziału i treningu z myślenia podczas rozgrywek gier logicznych. Podczas dóch dni  stoisko Biblioteki Uniwersyteckiej odwiedziło setki graczy, którzy skorzystalim.in. z gier nagradzanych przez stowarzyszenie MENSA i Spiel des Jahres, m.in.:Triominos, Geniusz, Tantrix game, Pylos i Qwirkle.


 • Europejska Noc Naukowców (30 września)

W ramach Europejska Noc Naukowców pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej przygotowali warsztat: Czy gry trenują umysł?, który odbył się godzinach 16:00-22:00.
W ramach warsztatu rozegrano również się mini turnieje gry Splendor oraz Abalone.

Fotorelacja wydarzenia na Facebooku.


Październik


 • Biblioteka Podróżnika - nowy sezon (sem. zimowy 2016/2017)


 • Wystawy fotograficzne pracowników Katedry Architektury Krajowbrazu i Agroturystyki UWM


 • Obchody 450. rocznicy istnienia Biblioteki "Hosianum"

19 października 2016 roku o godz. 10.00 w auli Wydziału Teologii UWM (ul. kard. S. Hozjusza 15) miały miejsce uroczyste obchody 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski i 450. rocznicy istnienia Biblioteki "Hosianum".

Program uroczystości dostępny na profilu Biblioteki WSD MW "Hosianum" na Facebooku.


 • VI Wernisaż Grupy A*R*T (14 października 2016)

Spośód 32 autorów prac z zakresu malarstwa, grafiki, na szkle malowane, haftu, tkactwa, rzeźby i fotografii prace zaprezentowały też osoby związane zawowdowo z Biblioteką Uniwersytecką UWM:  Barbara Chodań (fotografia) oraz Ewa Bednarska (haft, dekoracje na butelkach).

Grupa A*R*T (Artystyczna Rezerwa Twórcza) powstała w 2011 r. z inicjatywy artystów-pracowników UWM w Olsztynie. Członkowie grupy wystawiają swoje prace w galeriach Biblioteki Głównej UWM w Olsztynie, w Klubie Baccalarium, w Starej Kotłowni oraz Olsztyńskim Planetarium Astronomicznym.

Na pięciu dotychczasowych wystawach w Bibliotece Głównej swoje prace zaprezentowało już ponad 60 członków A*R*T. W grupie funkcjonują zespoły zajmujące się ikonami (A*R*T Ikony), fotografią (A*R*T Foto) oraz poezją (A*R*T Poetica). Podsumowaniem każdej z wystaw jest wydanie albumu, w którym zamieszczone są krótkie notki biograficzne artystów, informacje o inspiracjach twórczych oraz wybrane prace.

Więcej na temat grupy A*R*T : grupa na Facebooku
Galerie zdjeć: Zdjęcia prac

Zdjęcia z otwarcia


 • Ogólnoświatowe obchody Tygodnia Otwartej Nauki 2016

Od 24 do 30 października trwały obchody Open Access Week, międzynarodowego wydarzania znanego w Polsce pod nazwą Tydzień Otwartej Nauki. W tych dniach na całym świecie odbywają się wydarzenia promujące otwarty dostęp do treści naukowych (Open Access), organizowane przez instytucje akademickie, biblioteki, ale także przez naukowców czy studentów.

Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego już po raz drugi uczestniczyła w obchodach Tygodnia Otwartej Nauki. Z tej okazji przygotowano kompendium wiedzy na temat otwartej nauki, w którym znajdowały się podstawowe informacje na temat OA oraz zestaw linków do polskich i zagranicznych materiałów źródłowych. W Bibliotece Uniwersyteckiej przez cały tydzień trwała ponadto akcja informacyjna, której podsumowaniem była audycja w radiu UWM FM (gość specjalny – dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM).

Hasłem przewodnim tegorocznej, 9 już edycji brzmiało „Open in Action”.
Patronem Tygodnia Otwartej Nauki jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Listopad


 • Otwarcie dwóch indywidualnych wystaw pracowników Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki UWM w Olsztynie (3 listopad 2016)


Od 7 listopada 2016 na stronie domowej Biblioteki Uniwersyteckiej UWM udostęniono wirtualny przewonik po zasobach i usługach Biblioteki.  Znaleźć w nim możnaszybką informację zarówno o miejscach, w których korzysta się ze zbiorów jak i krótki opis usług bibliotecznych.

Skorzystałaś/-łaś już z katalogu bibliotecznego i posiadasz lokalizację (np. Kolekcja Nauk Przyrodniczo-Technicznych), w której znajduje się poszukiwana przez Ciebie publikacja? Przewodnik wskaże ci poziom budynku Biblioteki Uniwersyteckiej oraz dokładną półkę, na której ją znajdziesz. Wystarczy, że klikniesz na mapie w konkretny regał a ukażą Ci się symbole i nazwy działów wraz z zakładkami.

A może znasz tylko zakres tematyczny materiałów, które potrzebujesz? Wystarczy, że znajdując się na planszy danego oddziału klikniesz odpowiedni zakres tematyczny, np. Plansza startowa -> Poziom 3 ->  Kolekcja Nauk Społecznych -> np. Administracja. Kolorem czerwonym podświetlą się regały, na których znajdziesz pozycje z danego tematu.

Dodatkowo przewodnik ułatwia szybką lokalizację innych miejsc i usług w bibliotece np. wrzutni, sal dydaktycznych czy toalet. Chętni do odwiedzenia Biblioteki, mogą skorzystać z formularza zamówień wycieczek – dołączonego do przewodnika.

Korzystaj z udogodnień przewodnika po Bibliotece Uniwersyteckiej UWM z każdego urządzenia!


 • Zamów pokaz! - projekcja filmu pt. "Alfabet" (2013), reż. Erwin Wagenhofer

Dzięki inicjatywie Pani dr Aliny Dorocy Jarząbek (Katedra Filologii Germańskiej, Wydział Humanistyczny UWM) film dokumentalny na temat zagrożeń współczesnego systemu edukacji obejrzało ponad 120 osób (galeria zdjęć). Przygotowano dwa pokazy dokumentu austriackiego reżysera.


Zapraszamy do korzystania z opcji Zamów pokaz! Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: bib.promocja@uwm.edu.pl


 • Forum Biblioteczne - w drodze do Sztuki (24 listopada 2016)

W wystąpieniu pt. "Powojenne osadnictwo w Okręgu Mazurskim" dr Feliks Walichnowski opowiedział o epizodach z życia olsztyńskich pionierów. Wystąpienieu towarzyszyła również wystawa fotografii zabudowań dawnego Olsztyna oraz prezentacja publicystyczno-literackiego dorobku dr. Walichnowskiego.

Spotkanie po raz pierwszy organizowane jest w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie.

Fotorelacja z wydarzenia na Facebooku


Grudzień


 • Wisząca choinka z kart katalogowych (5 grudnia 2016)

Świąteczne drzewko łączące w sobie ideę świąt i miłość do książek i bibliotek to już tradycja Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku na pomysłowość uniwersyteckich bibliotekarzy znów można było liczyć.

Tuż przed Mikołajkami (5.12) w sercu Biblioteki (pod kopułą na I piętrze) zawieszona została „choinka  katalogowa”. Łamiąc standardowe podejście do bożonarodzeniowego drzewka pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie wykonali choinkę, która unosi się nad ziemią. Składała się z 100 m drutu (co dało 21 obręczy), 150 m żyłki wędkarskiej, 1600 spinaczy, 1600 kart katalogowych i halogenu. Całość mierzyła ok. 350 cm wysokości. Podświetlone od środka warstwy dają  niezwykły, eteryczny efekt.

Wiszące drzewko nawiązywało bezpośrednio do poprzednich świątecznych konstrukcji. W grudniu 2011 roku ogromną popularność zyskała choinka z książek, zaś rok później wykonano choinkę z szuflad katalogowych. Unikatowość obu choinek podkreślał fakt, że pierwsza była pierwszą tego typu w Polsce, zaś druga na świecie. Również w tym roku choinka z kart katalogowych jest jedyną i pierwszą tego typu na świecie!

Bezpośrednią inspirację stanowiły wycofywane z obiegu karty katalogowe Bibliotek Głównych Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Wśród kart znaleźć można między innymi te pisane ręcznie oraz wystukane pierwszą elektryczną maszyną do pisania (lata 90. XX wieku). Wykonana w taki sposób choinka robi wrażenie.

Film z preprodukcji i montażu końcowego dostępny jest na kanale You Tube BU UWM: https://www.youtube.com/watch?v=EcIhayZp8Ac


 • Promocja książki „Iubilaeum Warmiae et Bibliothecae: wybrane zagadnienia dotyczące 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski i 450. rocznicy istnienia Biblioteki " Hosianum", pod red. Tomasza Garwolińśkiego, Olsztyn 2016.

14 grudnia o godz. 16.00 w Starym Ratuszu, siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbyła się promocja książki „Iubilaeum Warmiae et Bibliothecae" poświęconej kulturze i książce na dawnej Warmii.
Publikacja wydana przez Bibliotekę WSDMW "Hosianum" i Wydziału Teologii UWM w Olsztynie ukazała się z okazji obchodów 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski. Promocja ksiażki będzie okazją do rozmów ze znawcami XVI-wiecznej historii Warmii oraz specjalistami od równie rzadkich, co cennych zabytków piśmiennictwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 • Zamów pokaz! - pokaz filmu "Radio na fali" (2019), reż. Richard Curtis

Dzięki inicjatywie Radio UWM FM odbył się pokaz angielskiej komedii, ze starym kutrem rybackim i zakazaną muzyką w tle.
Pokaz filmu z 2009 r. połączony był z prezentacją Radia UWM FM na żywo oraz w emisją krótkiego filmu o studenckiej rozgłośni z Olsztyna.

Zapraszamy do korzystania z opcji Zamów pokaz! Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: bib.promocja@uwm.edu.pl


 • Wystawa: Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)

Stanisław Vincenz, urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie. Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

Scenariusz wystawy: Jan A. Choroszy

Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak

Organizatorzy:Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Współpraca:Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Festiwal im. Brunona Schulza, Gmina Wrocław

Wykorzystano dokumenty i materiały ikonograficzne z archiwów rodzinnych Vincenzów i Marbachów, spuścizny Lidia Ciprianiego oraz zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Le Mesnil-le-Roi i Biblioteki Polskiej w Londynie.

Twórca wystawy Jan A. Choroszy jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej (1991) i studiów poświęconych Vincenzowi, pomysłodawcą wortalu www.vincenz.pl

Otwarciu wystawy towarzyszyły dwa WYSTĄPIENIA (sala 116, Biblioteki Uniwersyteckiej UWM):

 • Czytajmy Vincenza! - Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, Instytut Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie
 • Opowiadajmy o Vincenzie! - Dr Jan Choroszy, Instytut Filologii Polskiej, UWr

Fotorelacja z otwarcia wystawy dostępna na profilu Biblioteki Kulturalnej na Facebooku.Rok 2015


Styczeń


 • Od 1 stycznia 2015 nowym Dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej została dr inż. Scholastyka Baran. Przejęła obowiązki dr Danuty Koniecznej - wieloletniej Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, która po 45 latach pracy przeszła na emeryturę.

 

od lewej: dr inż. Scholastyka Baran, dr Danuta Konieczna (fot. M. Rynarzewski) • Wystawa "A. Vesaliusa Traktat o budowie ciała ludzkiego -  De humani corporis fabrica 1543”, prezentującą wybitne XVI-wieczne dzieło poświęcone ludzkiej anatomii. Wystawę zorganizowały Biblioteka Medyczna Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali dr Krzysztof Nierzwicki - dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz Prorektor ds nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski. Wystawa będzie czynna do 6 lutego.

 

 


 • Wystawa „Stare druki w nowych szatach”.  Wystawa zorganizowana przez Oddział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest to prezentacja fotograficzna cymeliów naszej Biblioteki, poddanych w ostatnim czasie konserwacji.
   


 

 • Wystawa fotografii „Piaskowe kompozycje” Cezarego Tomy. Artystyczna fotografia piasku -  wystawa inspirowana przemyśleniami autora o jedności człowieka i środowiska naturalnego. Piękno piasku z nadbałtyckich plaż przedstawione w naturalnej formie będącej efektem działania wiatru i fal. Struktura i barwa piasku zdefiniowanego jako nieciągły element środowiska losowo wypełniający przestrzeń ujęta w unikalne kompozycje. Wystawę można oglądać na antresoli Biblioteki do 28 lutego 2015 r.   Zobacz więcej fotografii na: http://cezarytoma.pl/fotogaleria.html

 

  

 


Marzec


 • 10 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbył się wernisaż prac Magdaleny Wyspiańskiej, zatytułowany ,,Malowane sercem”. Zorganizowanej w rocznicę śmierci artystki
  wystawie, towarzyszył koncert olsztyńskiego zespołu bluesowo-rockowego – „Nagła Zmiana Planu” a także odczytanie fragmentu prozy Magdaleny Wyspiańskej, oraz pokaz jej prywatnych zdjęć.

 

\

 


 • Janowi Wróblewskiemu - bibliotekarzowi, autorowi wielu publikacji  dotyczących historii bibliotek i bibliotekarstwa na Warmii i Mazurach, a przede wszystkim organizatorowi Zakładu Bibliotekoznawstwa przy Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie poświęcona została wystawa, której otwarcie odbyło się 19 marca 2015 w Oddziale Zbiorów Specjalnych. Przyczynkiem do zorganizowania wystawy był dar dzieci profesora Wróblewskiego, w którego skład wchodziły dokumenty archiwalne, korespondencja, zdjęcia oraz książki.

  Wystawę zainaugurował wykład prof. Zoi Jaroszewicz-Pieresławcew, który przybliżył sylwetkę prof. Wróblewskiego. Otwarcie wystawy przerodziło się we wzruszające spotkanie wspomnieniowe, które uświetniły współpracownice i studentki prof. Wróblewskiego m. in. dr Danuta Konieczna, dr Kordula Szczechura.
  Wystawę można oglądać do 20 września 2015 r.


Kwiecień


 • 15 kwietnia w budynku Wydziału Sztuki (ul. Szrajbera 11) odbyło się pierwsze Forum Biblioteczne „W drodze do Sztuki”, przygotowane przez panią Bożennę Koper we współpracy z Instytutem Muzyki.  Mgr Ewa Wankiewicz (Instytut Muzyki) wygłosiła prelekcję „O edukacji osób głuchoniemych w Gallaudet University w Waszyngtonie”.

   

 

 


Maj


 • XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Co roku w dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jest to program promocji bibliotek i czytelnictwa. Jego celem jest podkreślanie roli czytania i samych bibliotek w  edukacji i jakości życia, a także uświadomienie wagi zawodu bibliotekarza oraz  zainteresowanie książką większego grona odbiorców.

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Wybieram bibliotekę”. Dlaczego akurat bibliotekę powinniśmy wybrać? Można przytoczyć wiele cytatów uświadamiających nam  wagę słowa pisanego i bibliotek. Można też podsumować krótko jak Joanne Kathleen Rowling – w książce "Harry Potter i Komnata Tajemnic" - "Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki."

Dlaczego biblioteka? Bo to ona  właśnie jest miejscem, gdzie zgromadzona jest większość dorobku piśmienniczego. Jak piszą pomysłodawcy wydarzenia -  Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - biblioteki są rzecznikiem i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji. Jeżeli więc konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę”.

Biblioteki stały się w obecnych czasach również tak zwaną „przestrzenią spotkań”, gospodarzem imprez kulturalnych i naukowych, a także po prostu miejscem, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Zachęcają do tego nie tylko zgromadzone zbiory, lecz także ciekawe wizualnie wnętrza i dodatkowe atrakcje.

W tegorocznym programie Tygodnia Bibliotek W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie proponujemy trzy dni różnorodnych zajęć oraz gościnny bieg z książką. Zapraszamy zatem w piątek 8 maja na otwarcie wystawy "Wybieram bibliotekę, a potem ruszam w świat" (godzina 11:00 na antresoli). Wśród eksponatów będzie można zobaczyć zdjęcia bibliotekarzy uczelnianej książnicy z odbytych podróży po różnych zakątkach ziemi oraz przywiezione z nich pamiątki. Również w piątek, o godzinie 12:00 w sali 307 Biblioteki Uniwersyteckiej, odbędą się wydarzenia literackie pod wspólnym hasłem "Wybieram bibliotekę... bo tu znajdę natchnienie": spotkanie autorskie z Markiem Barańskim, dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej” i poetą, połączone z występem artystycznym członków Koła Naukowego Twórczości Literackiej „Ars Scripta”. Spotkanie poprowadzi Dawid Kraszewski.

Jako że Tydzień Bibliotek to święto bibliotekarzy, bibliotek i książek, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Planeta 11 wspólnie m.in. z Biblioteką Uniwersytecką zaprasza w niedzielę 10 maja na symboliczne wzmocnienie formy, czyli happening rekreacyjno-literacki pt. "Zaczytani-Zabiegani!". Szczegóły wydarzenia i informacje o zapisach znajdziecie tutaj.

W poniedziałek 11 maja Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct i Centrum Dokumentacji Europejskiej zapraszają na debatę oksfordzką, która odbędzie się w czytelni Kolekcji Dydaktycznej. Początek o godzinie 11:00. Cenną nagrodą w bitwie na argumenty jest wyjazd do Brukseli!

We wtorek 12 maja w godzinach od 10 do 12:30 na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej odbędą się zajęcia dedykowane dzieciom: "Wybieram bibliotekę... od najmłodszych lat". Będą to m.in. akcja „czytam sobie” wydawnictwa Egmont, sztuka teatrzyku Kamishabai na podstawie braci Grimm, spotkanie z Teatrem Lalek i z Zakamarkami „Mama mu czyta”.

Szczegółowy program znajduje się na plakatach wydarzenia oraz na Facebooku.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek!


 

   

 


   


 

 

 


Czerwiec


 • Odjazdowy Bibliotekarz

Po raz kolejny olsztyńscy rowerzyści połączyli siły z bibliotekarzami i zorganizowali kilka dni atrakcji pod wspólnym hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz".

Akcja trwała od 12 do 18 czerwca /pt-czw/. Złożyły się na nią: gra miejska (tropem olsztyńskich bibliotek), zbiórka książek szkolno-gminnej biblioteki w Sząbruku oraz Gronitach oraz wycieczka rowerowa do biblioteki w Sząbruku i piknik rowerowy.

 


Lipiec - Sierpień


 • Wystawa „One” składająca się z fotografii portretowych autorstwa Rafała Kaźmierczaka – znakomitego portrecisty, należącego do Stowarzyszenia Blur.

 


Wrzesień


 • 11 września - Konferencja naukowo-szkoleniowa dla bibliotekarzy i pracowników bibliotek pt. „Kompetencje bibliotekarza – wczoraj i dziś”.

  Konferencja zorganizowana przez olsztyński Odział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Bibliotekę Uniwersytecką UWM, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. W obliczu ogromnych zmian środowiska pracy bibliotekarza wydarzenie poświęcono teoretycznym i praktycznym aspektom ich kompetencji. Część naukową tworzą wykłady autorytetów polskiego bibliotekoznawstwa, zaś część praktyczna to oferta trzech warsztatów nt. aktywnej informacji o UE, zajęć literackich z dziećmi oraz tworzenia map miejsc przyjaznych czytaniu.

 

 

 • 23-25 września 2015 - W ramach 13 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki - wystawa: "Ilustracja książki na przestrzeni wieków"

 

 

 


Październik


 

 • Wyróżnienie w konkursie fotograficznym.  Nasze koleżanki z Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie zostały wyróżnione w konkursie na najciekawsze zdjęcie promujące bibliotekę. Konkurs pt. "Zakochaj się w bibliotece" został zorganizowany w ramach X Forum Młodych Bibliotekarzy z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Do konkursu zakwalifikowały się tylko 4 prace. Warunki zgłoszenia obejmowały m.in. brak ingerencji w zdjęcie (ewentualnych poprawek). Tym bardziej cieszymy się, że jedynymi docenionymi osobami zostały nasze koleżanki.

1. zdjęcie Elżbiety Stawskiej pt. ''Podziel się szczęściem''

 

 

2. zdjęcie Urszuli Ofanowskiej pt. "No weź to poczuj!"

 


 • 19-23.10. - obchody Tygodnia Otwartej Nauki. Akcja ulotkowo-informacyjna oraz symboliczna brama do otwartej nauki na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej. Dodatkowo: w czwartek o godz. 11:00 w sali 116 prof. Stanisław Czachorowski wygłosił wykład pt."Misja uniwersytetu w regionie - otwarta nauka czy komercjalizacja?".


 • Kolejny sezon Biblioteki Kulturalnej - W cyklu zatytułowanym „Kino Azji” wyświetlone zostaną dzieła sześciu współczesnych twórców. W wielowymiarowy świat wartości przeniesie nas  Karan Johar za pomocą swojego filmu „Nazywam się Khan”. Na uwagę zasługuje gra aktorska gwiazdy Bollywood,  Shah Rukh Khana, który tym razem wykreował dramatyzm postaci uwikłanej w historię o nienawiści i nieufności. Nie zabraknie również kina mocnych wrażeń, np. „Infernal Affairs: Piekielna gra” w reż. Wai-keung Lau odkryje widzom proces infiltracji hongkońskiej mafii,  zaś kultowy już „Oldboy” w reż. Chan-wook Parka zaprezentuje historię pewnej zemsty. Tureckie „Klimaty”, dzieło Nuri Bilge Ceylana, to już realizacja gatunku poetycko-psychologicznego. „Dziewczynka w trampkach” w reż. Haifaa Al-Mansour to opowieść, w której z dozą humoru i ironii przedstawiona została sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej. Cykl „Kino Azji" zakończy kunsztowny i jednocześnie oddający specyfikę japońskiej kultury film „Pusty dom” w reż. Ki-duk Kim, w którym subtelność i cisza będą odgrywać kluczową rolę.  

 

 


Listopad


 

 • Biblioteka Podróżnika


 • Elżbieta Usowicz nagrodzona przez Centralną Bibliotekę Rolniczą

  20 listopada w Centralnej Bibliotece Rolniczej (CBR) im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala z okazji 60. rocznicy powstania Biblioteki. Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie znalazła się wśród nagrodzonych instytucji wspierających i otrzymała pamiątkowy medal. Z kolei Elżbietę Usowicz, pracownika naszej uczelnianej biblioteki, uhonorowano dyplomem uznania oraz pamiątkowym medalem CBR. Elżbieta Usowicz, pracownik Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism, od 26 lat współpracuje z CBR przy tworzeniu Systemu Informacji o Gospodarce Żywnościowej (SIGŻ). - Od 1989 roku tworzę i wysyłam do CBR rekordy z czasopism uczelnianych z zakresu m.in. rolnictwa, przemysłu spożywczego, czy gospodarki leśnej – podkreśla Elżbieta Usowicz. Jest autorką kilku tysięcy opracowań widniejących w bazie bibliograficzno-abstraktowej SIGŻ. Na zdjęciu medal pamiątkowy przedstawiający na awersie gmach Biblioteki CBR, a na rewersie postać Michała Oczapowskiego – patrona placówki, a także jednej z ulic Kortowa.

                                                              fot. Elżbieta Stawska

 

 


Grudzień


 • Biblioteka Podróżnika


 • Promocja najnowszego tomiku poezji Erwina Kruka „Nieobecność”. Spotkanie współorganizowane przez olsztyński oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 • Choinka w Bibliotece


 


Wcześniejsze wydarzenia


 • Rok 2014

 • Rok 2013

 • Rok 2012 

 • Rok 2011 

 • Rok 2010  

 • Lata 1950-2009 - Najważniejsze fakty związane z działalnością bibliotek WSR/ART, WSN/WSP i Biblioteki Uniwersyteckiej. Kalendarium opublikowane w książce Bibliotekarze akademiccy w sześćdziesięcioleciu szkolnictwa wyższego w Olsztynie 1950-2010, pod redakcją Danuty Koniecznej, Wydawnictwo UWM, Olsztyn 2010.