Biblioteka Uniwersytecka

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Internet


Bezprzewodowy (sieć Eduroam)


 

 • Z sieci bezprzewodowej mogą korzystać studenci oraz pracownicy UWM.
   
 • Po skonfigurowaniu systemu operacyjnego swojego komputera (szczegóły na stronie www.eduroam.uwm.edu.pl) należy zalogować się używając haseł z systemu USOSWEB.
   
 • Zarządzaniem kontami w sieci Eduroam zajmuje się Ośrodek Eksploatacji i Zarządzania Miejską Siecią Komputerową OLMAN, Oddział ds. Komputeryzacji nie konfiguruje urządzeń użytkowników (notebooków, tabletów, telefonów).

 


Dostęp stacjonarny w Bibliotece


 

Stacjonarny dostęp do Internetu jest możliwy na stanowiskach w: Kolekcjach Dziedzinowych (Żółta, Zielona, Niebieska), Oddziale Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism, Kolekcji Dydaktycznej oraz w holu głównym i na antresoli.
 

 • Do korzystania z komputerów i Internetu na terenie Biblioteki upoważnieni są użytkownicy posiadający ważne konto biblioteczne i zarejestrowani w programie Cafe Suite (serwer do zarządzania dostępem do Internetu). Obsługą tych kont zajmuje się Wypożyczalnia Główna.
   
 • Sposób logowania:
  - studenci - login: pesel i hasło: kod kreskowy z legitymacji (tylko przy pierwszym logowaniu lub przy resecie hasła, następnie użytkownik zmienia hasło na swoje własne)
  - pracownicy UWM - tak jak do konta bibliotecznego (tylko po samodzielnej synchronizacji kont: bibliotecznego i Cafe Suite, czyli wprowadzeniu takich samych haseł w obu dostępach)
  - osoby spoza UWM - konto zakłada dyżurujący bibliotekarz w Wypożyczalni Głównej (wymagany dowód osobisty).

 • Użytkownicy, po zalogowaniu do sieci, mogą korzystać z komputerów i dostępu do Internetu w:
  - Kolekcjach Dziedzinowych – stanowiska: ZOLTA -XX, ZIELONA-XX, NIEBIESKA-XX
  - Kolekcji Dydaktycznej i holu głównym – stanowiska: WYPOZYCZAKod kreskowy jest hasłem tymczasowym przy pierwszym logowaniu lub przy resecie hasła, przy pierwszym logowaniu użytkownik zmienia hasło na swoje własne LNIA-XX
  - Oddziale Informacji Naukowej i Czytelni Czasopism – stanowiska: INFORMACJA-XX
  - Antresola- stanowiska: ANTRESOLA-XX,
  gdzie XX to numer stanowiska.

 • Komputery o nazwach KATALOG-XX służą do korzystania wyłącznie z katalogu biblioteki i zasobów z domeny uwm.edu.pl.

 • Wszyscy użytkownicy mogą logować się na komputerach oznaczonych, jako przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, także na tych, przy których znajduje się skaner. Osoby bez specjalnych uprawnień nie mogą korzystać ze znajdującego się przy skanerach oprogramowania do rozpoznawania tekstu Abbyy Fine Reader.

 


Drukowanie z komputerów w sieci BU UWM


 

 • Zalogowani użytkownicy mają możliwość przygotowania dokumentu do drukowania na każdym z komputerów w wyżej wymienionych lokalizacjach, drukowanie i pobieranie opłat za wydruki odbywa się w  Wypożyczalni Głównej.

 • Użytkownik zapisuje dokument przeznaczony do drukowania pod własną nazwą w znajdującym się na pulpicie katalogu oznaczonym ikonką drukarki z nazwą stanowiska np. ANTRESOLA-01, ZOLTA-05….

 • Użytkownik ma prawo do zapisywania i modyfikowania plików w takim katalogu, nie może ich jednak usunąć.

 • Po zakończeniu pracy użytkownik powinien się wylogować, zapamiętać nazwę stanowiska, na którym pracował i udać się po wydruki do Wypożyczalni Głównej.