Zaproszenie na wykład w ramach Tygodnia Otwartej Nauki 2019

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz fundacja OpenStax Poland mają przyjemność zaprosić studentów oraz pracowników Uniwersytetu na otwarty wykład w ramach obchodów Tygodnia Otwartej Nauki (Open Access Week).

Paulina Szczucińska (fundacja OpenStax Poland):

Otwarte zasoby edukacyjne w dydaktyce akademickiej - OpenStax Poland

Czas i miejce:

21 października 2019 roku o godzinie 13:00 w Bibliotece Uniwersteckiej UWM w Olsztynie (ul. Oczapowskiego 12B) - sala "interentowa" S1/122 - pierwsze piętro.

Abstrakt wystąpienia:

Otwarty dostęp do materiałów dydaktycznych wysokiej jakości to przyszłość edukacji. Jedną z platform rozwijających się w szybkim tempie, udostępniających darmowe podręczniki akademickie jest OpenStax.

Od 2012 roku amerykańska fundacja OpenStax działająca przy Rice University w Houston wydaje darmowe podręczniki, by obniżyć studentom koszty nauki i ułatwić im dostęp do wysokiej jakości zasobów edukacyjnych. Z podręczników OpenStax skorzystało już ponad 6 milionów studentów na całym świecie. Wszystkie tytuły udostępnione są na otwartej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0).

Fundacja OpenStax Poland jest pierwszą na świecie organizacją, która zainicjowała i zrealizowała adaptację podręcznika OpenStax na rynek inny niż anglojęzyczny. Dostępna od początku roku akademickiego 2018/19 „Fizyka dla szkół wyższych”, polska adaptacja „University Physics”, została oficjalnym podręcznikiem głównym lub wspierającym w 27 szkołach wyższych w naszym kraju. W lipcu 2019 roku rozpoczęły się prace nad tłumaczeniem i polską adaptacja kolejnego podręcznika z serii OpenStax.

W trakcie wystąpienia przedstawiciel OpenStax Poland opowie:

• czy używanie darmowych podręczników na otwartej licencji obarczone jest jakimikolwiek barierami;
  • jak powstała polska adaptacja podręcznika “Fizyka dla szkół wyższych” i który podręcznik zostanie wydany w 2020 roku;
  • jakie korzyści dla wykładowców i studentów mają darmowe podręczniki z serii OpenStax;
  • jak podręcznik „Fizyka dla szkół wyższych” przyjął się w Polsce.