Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych

Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych

PEŁNY OPIS WYSTAWY

Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych to tytuł wystawy, która towarzyszyła Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych. Od założeń do praktyki zorganizowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która odbyła się 14-15 września 2017 r.  

Spotkanie oraz towarzyszącą jej wystawę zainicjowano z uwagi na 10. rocznicę otwarcia gmachu organizatorów konferencji. 

Podczas dwudniowych obrad w gronie teoretyków i praktyków, bibliotekarzy, architektów i projektantów wnętrz miała miejsce wymiana wiedzy i doświadczeń w kontekście zmian jakie związane są z dostosowywaniem się do nowych warunków lokalowych i funkcji bibliotek.

 

Poszczególne plansze wystawy o bliźniaczym do nazwy konferencji tytule obrazują zmiany jakie nastąpiły na przestrzeni kilkudziesięciu lat historii Biblioteki Uniwersyteckiej, bazującej na wcześniej istniejących bibliotekach szkół wyższych Olsztyna. Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powstała 1 września 1999 r. z połączenia Biblioteki Akademii Rolniczo-Technicznej (ART) i Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP). 

Główne siedziby bibliotek zmieniły swoje przeznaczenie: Biblioteka Główna UWM, przemianowana po powstaniu UWM z Biblioteki Głównej ART (Kortowo) to obecnie Wydział Nauk Ekonomicznych UWM; Biblioteka Główna Wydziału Humanistycznego, wyposażająca byłych studentów WSP w niezbędną literaturę (ul. Szrajbera) mieści obecnie pracownie Wydziału Sztuki UWM. Zaś Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej “Hosianum” (ul. Kardynała Hozjusza 15) to także Biblioteka Wydziału Teologii Uniwersytetu, powstałego na podstawie erygowania Warmiński Instytut Teologiczny w Olsztynie.

Otwarty w 2007 roku gmach Biblioteki Uniwersyteckiej UWM zgromadził blisko milionowe zbiory w jednym budynku ale też zaoferował użytkownikom nowe przestrzenie, usługi i funkcje. N terenie trzech kondygnacji stworzono komfortowe przestrzenie, przystosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, innowacyjnych stylów edukacji oraz nowoczesnych technologii. W przestrzeni biblioteki pojawił na szeroką skalę wolny dostęp do półek, pokoje pracy indywidualnej i grupowej, laboratorium komputerowe, sale multimedialne, pomieszczenia konferencyjne, kawiarnia, księgarnia i galerie wystawiennicze. 

Dzięki wykorzystaniu zasad współczesnego budownictwa bibliotecznego (m.in. Andrew McDonald, Harry Faulkner-Brown) nowoczesne przestrzenie Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie umożliwiły rozwój życia społecznego (biblioteka jako miejsce spotkań towarzyskich), kulturalnego (licznie organizowane wydarzenia kulturalne i edukacyjne, wystawy) i wzmocniły autopromocję (choinki biblioteczne). 

zawartość wystawy

Wystawa w przestrzeni Biblioteki

Multimedia

Linki:

Leave a Reply