Internet

Dostęp bezprzewodowy (sieć Eduroam)

 • Z sieci bezprzewodowej mogą korzystać studenci oraz pracownicy UWM.
 • Po skonfigurowaniu systemu operacyjnego swojego komputera (szczegóły na stronie www.eduroam.uwm.edu.pl) należy zalogować się używając haseł z systemu USOSWEB.
 • Zarządzaniem kontami w sieci Eduroam zajmuje się Ośrodek Eksploatacji i Zarządzania Miejską Siecią Komputerową OLMAN, Oddział ds. Komputeryzacji Biblioteki Uniwersyteckiej nie konfiguruje urządzeń użytkowników (notebooków, tabletów, telefonów).

Dostęp stacjonarny w Bibliotece

Stacjonarny dostęp do Internetu jest możliwy na stanowiskach w: Kolekcjach Dziedzinowych (Żółta, Zielona, Niebieska), Dziale Informacji Naukowej, Kolekcji Dydaktycznej oraz w holu głównym i na antresoli.

 • Do korzystania z komputerów i Internetu na terenie Biblioteki upoważnieni są użytkownicy posiadający ważne konto biblioteczne i zarejestrowani w programie Cafe Suite (serwer do zarządzania dostępem do Internetu). Obsługą tych kont zajmuje się Informatorium.
   
 • Sposób logowania:
  - studenci - pierwsze logowanie: login: pesel i hasło: kod kreskowy z legitymacji (przy pierwszym logowaniu lub przy resecie hasła należy zmienić hasło na swoje własne)
  - pracownicy UWM - tak jak do konta bibliotecznego (tylko po samodzielnej synchronizacji kont: bibliotecznego i w Cafe Suite, czyli wprowadzeniu takich samych haseł w obu systemach)
  - osoby spoza UWM - konto zakłada dyżurujący bibliotekarz w Informatorium (wymagany dowód osobisty).
 • Użytkownicy, po zalogowaniu do sieci, mogą korzystać z komputerów i dostępu do Internetu w:
  - Kolekcjach Dziedzinowych – stanowiska: ZOLTA -XX*, ZIELONA-XX, NIEBIESKA-XX
  - Kolekcji Dydaktycznej i holu głównym – stanowiska: WYPOZYCZALNIA-XX
  - Dziale Informacji Naukowej – stanowiska: INFORMACJA-XX
  - Antresola- stanowiska: ANTRESOLA-XX.
  * XX - numer stanowiska.
 • Komputery o nazwach KATALOG-XX służą do korzystania wyłącznie z katalogu biblioteki i zasobów z domeny uwm.edu.pl.
 • Wszyscy użytkownicy mogą logować się na komputerach oznaczonych, jako przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, także na tych, przy których znajduje się skaner. Osoby bez specjalnych uprawnień nie mogą korzystać ze znajdującego się przy skanerach oprogramowania do rozpoznawania tekstu Abbyy Fine Reader.