Wyszukiwanie

Wyszukiwarka Primo to uniwersalne narzędzie do jednoczesnego przeszukiwania wszystkich zasobów bibliotecznych, zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych, które pozwala szybko dotrzeć do zbiorów:

  • dostępnych w Bibliotece
  • w elektronicznych bazach danych wykupionych przez Bibliotekę
  • w otwartym dostępie (model “Open Access”)

Wyszukiwanie proste

Wyszukiwanie zbiorów jest bardzo proste.

Ważne jest wybranie właściwej zakładki. Osoby zainteresowane wypożyczeniem książek powinny skorzystać z zakładki „Katalog Biblioteki”. W poszukiwaniu literatury do pracy naukowej najlepiej skorzystać z zakładek „Wszystkie zasoby” lub „Zasoby elektroniczne”.

Po wybraniu właściwej zakładki, w oknie wyszukiwarki wprowadzamy zapytanie, otrzymamy wynik łatwo możemy zawęzić.

Zachęcamy do logowania się już na starcie. Niektóre zasoby wyświetlają się tylko osobom zalogowanym.

Wyszukiwarka działa jak Google, nie ma konieczności wpisywania autora i tytułu w oddzielnym polu.

Wyszukiwanie zaawansowane

W wyszukiwarce naukowej Primo można stosować operatory zaawansowane, które modyfikują  lub całkowicie zmieniają sposób wyszukiwania. Operatorami zaawansowanymi są m.in. operatory logiczne: OR AND, NOT.  Jeśli nie używamy operatorów logicznych pomiędzy słowami i frazami, szukamy wszystkich słów, niezależnie od tego czy słowa te występują lub nie występują obok siebie.

Aby szukać całej frazy, należy stosować cudzysłów np.: „chromatografia gazowa”.

Aby wykluczyć określone słowa lub frazy, należy użyć NOT i wpisać słowo lub frazę, którą chcemy wykluczyć.

Nawiasy służą do grupowania terminów w zapytaniu na przykład: Kopernik (astronomia OR medycyna).

Możemy też używać znaków maskujących, aby wyszukać różne warianty słów:  ?znak zapytania zastępuje pojedynczy znak np.: wpisanie kot? spowoduje wyszukanie kot, kota, koty itp.; * gwiazdka zastępuje dowolną ilość znaków np.: wpisanie medyc* spowoduje wyszukanie rekordów zawierających początkowy ciąg znaków, takich jak medycyna, medycynie, medyczny, medycznie itp.

Zawężanie wyników

Wyniki wyszukiwania można zawężać według różnych kryteriów/opcji: typu dokumentu, tematu, autora, daty publikacji, kolekcji, języka. Można korzystać z wielu opcji jednocześnie. Aby zobaczyć wszystkie dostępne kryteria należy użyć „Więcej opcji”

Przeglądanie wyników wyszukiwania

Ilość i rodzaj zakładek zależna jest od listy wyników. W wynikach wyszukiwania pojawia się lista pozycji z informacją o lokalizacji i możliwości wypożyczenia bądź skorzystania z książki na miejscu. Dodatkowo mogą pojawić się zakładki informujące o wydaniach, liczbie cytowań lub odsyłające do polecanych artykułów.

E-półka

Korzystając z opcji „e-Półka” i „Zapytania” zalogowany użytkownik może:

  • zapisywać zapytania i wyniki wyszukiwawcze, które mogą być później przeglądane, a także wysłane e-mailem, wyeksportowane do wybranego menedżera bibliografii lub pobrane jako lista w postaci tekstowej
  • tworzyć foldery, uzyskując zestawienia bibliograficzne podzielone np. tematycznie
  • ustawiać powiadomienia e-mail, jeżeli  chce być informowany, gdy do zadanego pytania pojawiają się nowe pozycje
  • dodawać znalezione pozycje do e-Półki klikając ikonkę gwiazdki przy egzemplarzu na liście wyników wyszukiwania
  • do każdego rekordu dodawać oddzielną notatkę.

Aby usunąć egzemplarz i wszystkie jego kopie z folderów e-Półki, należy kliknąć podświetloną ikonę „Gwiazdki” obok egzemplarza na liście wyszukiwania.

Ponadto w zakładce e-Półka, użytkownik może tworzyć, kopiować, zmieniać nazwę, wklejać i usuwać foldery, dodawać i edytować uwagi do folderów.

Zalogowany czytelnik może zarządzać egzemplarzami na swojej e-półce: wklejać, wycinać,kopiować i usuwać, wysyłać e-mailem, drukować i zapisywać oraz dodawać i edytować własne uwagi.

Wyszukiwanie w wolnym dostępie [link do tutriala]

Aby dotrzeć do publikacji znajdującej się w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM należy  odnaleźć w katalogu i  zanotować jej lokalizację, symbol działu, tytuł i autora.

Mając te informacje  należy udać się do miejsca, wymienionego w polu Lokalizacja i odszukać książkę na półce.

Symbole działów umieszczone są na szczytach regałów oraz na półkach. W ramach działów, książki ustawione są alfabetycznie wg. tytułów, oprócz Kolekcji Dydaktycznej, w której książek należy szukać według nazwiska autora.

Po zarejestrowaniu danej książki u bibliotekarza można poruszać się z nią po terenie całej Biblioteki.

Korzystając z książek poza ich oznaczoną w katalogu lokalizacją należy pamiętać o zwróceniu jej we właściwym miejscu.