Skanowanie

Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie umożliwia:

  • zamawianie elektronicznych kopii fragmentów książek lub czasopism w formie skanu
  • samodzielne skanowanie/kopiowanie materiałów na terenie biblioteki
  • korzystanie z elektronicznych kopii utworów chronionych prawem autorskim zgodnie z dozwolonym użytkiem osobistym, o którym mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia działalności naukowej.

Zamawianie skanów online:

  • Biblioteka realizuje zamówienia na bezpłatne skanowanie drobnych utworów i fragmentów większych utworów ze swoich zbiorów tylko dla pracowników, doktorantów oraz studentów - zarejestrowanych użytkowników Biblioteki Uniwersyteckiej.
  • Usługa dotyczy części księgozbioru znajdującego się w wolnym dostępie i czytelniach przeznaczonego do korzystania tylko na miejscu.

Aby zamówić skany wyszukaj i zamów ją za pośrednictwem multiwyszukiwarki Primo, dostępnej na stronie internetowej Biblioteki. 

Zacznij od zalogowania się na swoje konto biblioteczne. Jako osoba uprawniona do korzystania z wszystkich zbiorów WIDZISZ WIĘCEJ. Po zalogowaniu uzyskujesz dostęp do książek, czasopism elektronicznych i baz danych. 

Książki lub czasopisma, które dostępne są w usłudze skanowania mają w katalogu aktywny link Digitalizacja.

Po kliknięciu linku należy uzupełnić formularz zamówienia. Wymagane jest podanie dokładnych danych zamawianej kopii, tj:

  • zakres stron "od...do...", w przypadku książek
  • zakres stron, rok/tom/zeszyt w przypadku czasopism
  • datę odbioru (Ważne do)

Po wpisaniu danych potwierdzamy zamówienie klikając Wyślij zamówienie cyfryzacji.

Kopie elektroniczne są przesyłane na podany w systemie bibliotecznym adres e-mail użytkownika. 

Usługa skanowania ma dwa ograniczenia:

  • czasowe: w ciągu doby możesz zamówić maksymalnie 50 stron (ok. 25 skanów w formie pdf) z różnych publikacji,
  • w zakresie jednej publikacji: możesz uzyskać maksymalnie 50 stron (ok. 25 skanów w formie pdf).

Z uwagi na prawa autorskie nie możesz zamówić kopii całości publikacji. 

Wystarczy, że swoją prośbę zapiszesz w formularzu w miejscu, gdzie uzupełnia się zakres stron.

Termin wykonania kopii, w zależności od wpływających zamówień, może wynosić od jednego do trzech dni roboczych.

Pamiętaj: Przed wysłaniem zamówienia m

Każde dzieło, jego kopia lub reprodukcja chronione są prawami autorskimi i nie mogą być "używane do celów innych niż prywatna nauka, nauczanie lub badania." Użytkownik, który używa materiałów udostępnionych przez Bibliotekę Uniwersytecką UWM w Olsztynie do celów niezgodnych z prawem, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za łamanie praw autorskich. Biblioteka zastrzega sobie prawo do odmowy realizacji zamówienia, jeżeli w jej ocenie, może dojść do złamania praw autorskich.

Samodzielne skanowanie/kopiowanie materiałów:

Kopiowanie na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytety Warmińsko-Mazurskiego możliwe jest za pomocą ogólnodostępnych skanerów,  aparatów fotograficznych umieszczonych w dowolnym urządzeniu.

Na terenie Biblioteki znajdują się 2 ogólnodostępne skanery:

  • w korytarzu przy Kolekcji Nauk Społecznych (Żółta) - II piętro,
  • w Informacji Naukowej - I piętro.

Aby z nich skorzystać wystarczy tylko posiadać ważną kartę biblioteczną/legitymacje studencką. Wykonane skany można wysłać na maila lub zapisać na dowolnym nośniku

Nie można kopiować zasobów znajdujących się w Sekcji Zbiorów Specjalnych: wydawnictw wydanych przed 1945 rokiem oraz z norm udostępnianych na miejscu w Punkcie Informacji Normalizacyjnej.

Informacje prawne: 

Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nie bierze odpowiedzialności ze naruszenia prawa autorskiego dokonane przez Zamawiającego. Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nie udziela zezwoleń na publikację oraz nie odpowiada za dalsze wykorzystanie materiałów reprodukowanych ze zbiorów BU UWM, a podlegających ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83).