Komunikacja naukowa – sposoby i narzędzia – Od rysika i pióra do publikacji internetowych

Komunikacja naukowa – sposoby i narzędzia – Od rysika i pióra do publikacji internetowych (8.01 – 30.06. 2021)

PEŁNY OPIS WYSTAWY

Komunikacja jako podstawa wszelkiego rozwoju to dwa niezaprzeczalnie uzupełniające się byty. Zaczęło się od zwykłej rozmowy, która obrosła w swoisty rytuał. 

Czy są przedmioty, które wspierają wypowiedź ustną? Z pewnością można wymienić tu: tablicę, kredę czy wskaźnik. A potem było pismo. Jak, czym i na czym pisano? Tu od razu na myśl przychodzą listy, książki, publikacje, zaś całą ewolucję narzędzi można zamknąc w haśle: Od rysika i pióra do publikacji internetowych.

Wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych rozwinęły się też narzędzia i formy komunikacji. Papierowe publikacje w formie artykułów zyskały swoją elektroniczną wersję na e-czasopismach czy autorskich blogach naukowych. Elegancki wizytownik wspierany jest nierzadko przez sieć kontaktów, zgromadzonych na naukowych profilach społecznościowych, które to, co bardzo istotne, pomagają łączyć się w międzynarodowe zespoły badawcze. 

Powiększył się również sztafaż środków identyfikacji wizualnej: prezentując swoje osiągnięcia naukowe na konferencji czy sympozjum pracownicy naukowi wyposażeni są w prezentację multimedialną, dysponują pakietem gadżetów eksponujących logo macierzystej instytucji naukowej, identyfikują się za pomocą imiennej plakietki. 

Środowisko naukowe, które jest społecznie odpowiedzialne za wymyślenie, weryfikowanie i wprowadzanie w życie idei od zawsze dostrzegało potencjał komunikacji, a zwłaszcza jej otwartości, która przekłada się w dbałość o jakość i unikanie powielania swych osiągnięć. Bez sprawnej komunikacji współtwórców nauki nie mogłoby być spotkań naukowych, dlatego pierwsza wystawa eksponatów projektu realizowanego przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pt. Spotkania z nauką jest jego idealnym zmaterializowaniem. Otwarcie wystawy nastąpi w czasie obchodów ogólnopolskiej Nocy Biologów (8.01.2021).

Zgromadzone przedmioty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UWM i Archiwum i Muzeum UWM w Olsztynie oraz pracowników naukowych UWM.

logotypy

Obiekty prezentowane na wystawie udostępnione zostały ze zbiorów
Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Plakat

Obiekty

1 FAZA PIERWOTNA

Pierwotne sposoby i narzędzia służące komunikacji wykorzystywały naturalne materiały, tj. drewniane rozcięte łodygi bambusa (Chiny), płótno i kamień (Rzym), tabliczki gliniane (Mezopotamia).  Materiałem wykorzystywanym do utrwalania myśli ludzkiej, który funkcjonuje po dziś jest papier (VIII roku p.n.e. ), który wyparł popularny wcześniej papirus (delta Nil), czy pergamin (Arabia, VII wiek).

pioro i stalowka

Stalówki do kaligrafii i drewniane obsadki lakierowane

Stalówki do kaligrafii i drewniane obsadki lakierowane, ozdobne w drewnianym etui; Dalszy rozwój technik pisarskich zaowocował wiecznym piórem.

temperowki

ostrzałki / temperówki na żyletki do ołówków, kredek, metalowa z lat 70’ XXw. 

Niektóre ołówki, zwłaszcza te, które nie mają typowego przekroju okrągłego albo sześciokątnego, tylko – jak na przykład ołówki stolarskie o przekroju zbliżonym do prostokątnego – temperowane są za pomocą nietypowych ostrzałek.

guma arabska

Klej guma arabska w butelce o pojemności 50 ml.

Zastosowanie: służy do sklejania papieru, tektury, kartonu. Produkowana na bazie syropu ziemniaczanego, nie zawiera substancji szkodliwych. Przeznaczona dla dzieci od lat 3.

Rapidografy

Pisak kreślarski w formie pióra pozwalający na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Wykorzystywany w projektowaniu i szkicach technicznych. Posiada wymienne końcówki o standaryzowanej grubości linii.

Matryce drukarskie

Matryce wykonane ze stopu metali wykorzystywane w tradycyjnych technikach drukarskich do reprodukowania ilustracji, map lub wykresów. Technika wykonania pozwala na wielokrotne wykorzystanie tej samej matrycy.

Matryce mapa Posorty

Matryce wykonane ze stopu metali wykorzystywane w tradycyjnych technikach drukarskich do reprodukowania ilustracji, map lub wykresów. Technika wykonania pozwala na wielokrotne wykorzystanie tej samej matrycy.

2 FAZA MECHANIZACJI/AUTOMATYZACJI

Mechanizacja w rozwoju narzędzi komunikacji to zastąpienie nośników pracy ręcznej przez maszynę, wprowadzanie maszyn i urządzeń mechanicznych. Mechanizacja w przeciwieństwie do automatyzacji nie eliminuje pracy ręcznej, jedynie ją ogranicza. Przykładem mechanizacji wśród narzędzi komunikacji  jest zastępowanie pióra atramentowego długopisem.

czcionki

czcionki zecerskie, introligatorskie

Rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego, podstawowy materiał zecerski używany w technice druku wypukłego. Współcześnie czcionka drukarska została wyparta przez czcionkę komputerową. Stosowania czcionek zaprzestano na początku lat 90. XX w. po upowszechnieniu się systemów DTP.

Maszyna do pisania ERIKA

Tradycyjna, mechaniczna maszyna do pisania marki ERIKA, wyprodukowana w Niemczech Wschodni DDR, prawdopodobnie w latach 70. XX wieku. Chowana do walizki, służącej do jej przechowywania oraz przenoszenia. 

Automatyczny rzutnik przeźroczy DIAPOL

Analogowe urządzenie projekcyjne służące do wyświetlania przezroczy. W prezentowanej wersji, jak urządzenie z automatyczną zmianą kolejnych slajdów wykorzystywane podczas wykładów, prezentacji oraz konferencji.

Szpula z filmem

Taśma filmowa 16mm to nośnik analogowy zawierający sekwencje wywołanych na materiale światłoczułym zdjęć układających się w ciąg, który po odtworzenia w projektorze wyświetlał film. 

Maszyna do liczenia MESKO

Pochodzący z lat 60.-70. XX wieku kalkulator mechaniczny wyprodukowany przez Zakłady Metalowe PREDOM-MESKO ze Skarżyska Kamiennej

Mikrofilmy

Analogowy sposób reprodukcji materiałów (dokumentów, książek, czasopism) wykorzystujący wysokiej jakości materiał światłoczuły. Mikrofilm może być odczytywany w specjalnych urządzeniach rzucających powiększony obraz mikrofilmu na powierzchnie i umożliwiający korzystanie z zawartej na nim treści. Technika ta, przez wzgląd na swoją dokładność oraz trwałość jest wciąż wykorzystywana w archiwizacji zdigitalizowanych plików cyfrowych jako kopia bezpieczeństwa.

Mikrofisze

Arkusz błony światłoczułej o wymiarach 105 x 148 mm zawierający zminiaturyzowane obrazy stron dokumentów, czasopism lub książek, umieszczone w rzędach i kolumnach. Do odczytywanie niezbędny jest specjalny czytnik rzucający powiększony obraz z wybranego fragmentu mikrofiszy na ekran.

szpula

Sklejarka i szpula metalowa filmu 16mm

Sklejarka do filmu umożliwiała montaż obrazu poprzez mechaniczne łączenie ze sobą (taśmą lub klejem) dwóch fragmentów taśmy filmowej. Była to analogowa forma obróbki materiału filmowego.

Bibliografia maszynopis

Spis publikacji pracownik Akademii Rolniczo Technicznej wykonany na maszynie do pisania i oprawiony do formatu książki.

Bibliografia drukowana

Spis publikacji pracowników Akademii Rolniczo Technicznej wydany w formie książki wykonanej technikami drukarskimi.

Czytnik mikrofilmów

Stary model małoformatowego czytnika mikrofilmów (lata 70-te XX wieku)

Czytnik mikrofisz

Analogowy małoformatowy czytnik do mikrofisz

Czytnik mikrofilmów (wielkoformatowy)

Urządzenie do rzucania obrazu z mikrofilmu na płaską powierzchnię. Sterowane elektrycznie.

Skaner mikrofilmów i mikrofisz

Cyfrowy czytnik do mikrofilmów i mikrofisz z opcją skanowania do plików cyfrowych i drukiem kopii.

KAMERA VHS

Urządzenie do nagrywania obrazu oraz dźwięku na taśmy elektromagnetyczne.

KASETA VHS

Kaseta wideo z taśmą magnetyczną do zapisu, przechowywania oraz odtwarzania sygnału audiowizualnego. Technologia rozwijana od lat 80-tych XX wieku, szczególnie popularna w latach 80-tych i 90-tych XX wieku.

Mikrofon

Przetwornik elektroakustyczny pozwalający na przetwarzanie fal dźwiękowych na prąd elektryczny. Służy do wzmacniania siły głosu.

KASETA MAGNETOFONOWA

Kaseta do zapisu audio w oparciu o technologię opracowaną przez firmę Philips w 1963 roku. 

aparaty

Aparaty fotograficzne

Marka Exakta pochodzi od Ihagee  (Industrie-und Handelsgesellschaft), producenta aparatów i obiektywów z Drezna na wschodzie Niemiec. Ihagee zostało założone w 1912 roku przez Johanna Steenbergena, holenderskiego inżyniera, który przeszedł szkolenie u Ernemanna , innego drezdeńskiego producenta aparatów kinowych i nieruchomych.

Exakta RTL 1000. Zaprojektowana przez Herberta Scholtze, nowa Exakta była wynikiem dyktatu przywódców NRD, który domagał się nowej linii lustrzanek do uzupełnienia o najnowsze modele zachodnie. Według Mike Eckman , to wezwanie do broni zmuszony Pentacon pochodzić nie tylko z Exakta RTL 1000, ale Praktica L-series również. Exakta została zaprezentowana światu na jesiennych targach w Lipsku w 1969 roku i ostatecznie wypuszczona na rynek w grudniu tego roku.

Konwencjonalny prostokątny kształt, RTL 1000 ma uporządkowaną górną płytę z niczym innym jak pokrętłem czasu otwarcia migawki, pokrętłem ISO i korbą przewijania oraz dźwignią do nawijania filmu.

aparat

Pentacon Six TL

Nazwa aparatów średnioformatowych produkowanych w NRD latach 1956-1990, początkowo pod nazwą Praktisix. Aparaty te są średnioformatowymi lustrzankami jednoobiektywowymi z wymiennymi obiektywami i wymiennym układem celowniczym. Nie są wyposażone w wymienne kasety na film. Aparaty Pentacon Six używają błon fotograficznych typu 120 i 220, tworząc kwadratowe klatki w formacie 6 cm x 6 cm (a ściśle rzecz biorąc 56 mm x 56 mm).

smiena

APARAT FOTOGRAFICZNY CMEHA SMENA 8M

APARAT FOTOGRAFICZNY CMEHA SMENA 8M, ze statywem. Rok produkcji: 1982 .

  • Szerokość filmu: 35mm
  • Format kadru: 24 x 36mm
  • Obiektyw powleczony warstwą przeciwodblaskową

CENTRALKA TELEFONICZNA

Telefon analogowy z zaawansowanymi funkcjami pozwalający na przełączanie linii oraz telekonferencje.

telefon

telefon tarczowy CB-740 ELEKTRIM TELKOM RWT

telefon tarczowy CB-740 ELEKTRIM TELKOM RWT; Nazwa kodowa: CB-740, występuje też (zamiennie) pod nazwą “Jaskier 74“. W masowej produkcji od 1976 r. do początku lat 80.

CB-740 był dalszym rozwinięciem “przejściowego” modelu CB-664. Zasadniczą zmianą były nowe komponenty: płytka drukowana, nieco mniejszy transformator audio, odchudzony dzwonek na plastikowej (a nie żeliwnej) podstawie, mniejsze “zielone” kondensatory Miflex typu MKSE, a przede wszystkim nowa licencyjna tarcza TN-74. Elementy te w niemal niezmienionej postaci montowane były aż do końca produkcji późniejszych Tulipanów, zatem przez prawie 20 kolejnych lat.

CB-740 wyróżniał się też ciekawszą gamą kolorów oraz nieco kanciastym kształtem słuchawki, znanym z aparatów Aster i podobnych (chociaż początkowo miał słuchawkę “okrągłą” – jak w CB-664 – i takie były w produkcji jeszcze do 1980 r). Innym zewnętrznym szczegółem jest wspomniana wcześniej tarcza TN-74, działająca wyraźnie ciszej od “terkoczącej” poprzedniczki TN-63.

3 FAZA KOMPUTERYZACJI

Pod koniec lat 50. XX wieku nastąpiło przejście z mechanicznej technologii elektronicznej na elektronikę cyfrową i tym samym rozpoczęła się rewolucja cyfrowa, nazywana też rewolucją naukowo-techniczną. Wśród istotnych zjawisk wpływających na dynamikę rozwoju komunikacji należy wymienić m.in. komputeryzację, wynalezienie Internetu oraz rozwój technologii komórkowej. Nastąpiły innowacyjne zmiany: ręcznie uzupełniane formularze zastąpiono formą elektroniczną, papierowe archiwa ewoluowały w bazy danych i wprowadzając pocztę elektroniczną lub komunikatory internetowe jako system komunikacji.

rewolucja cyfrowa przyspieszyła proces powstawania nowych publikacji i rozwinęła się rynek książki oraz czasopism. W efekcie powstała typografia elektroniczna, określana także jako typografia internetowa. Publikowanie przeniosło się do Internetu, stanowiąc kolejny etap rewolucji typograficznej. Cyfryzacja typografii zmieniła sposób dystrybucji, archiwizowania oraz udostępnienia tekstu

Dyskietka 5,25 cala

Dyskietka 5,25 cala – dysk miękki (ang. floppy disk) – magnetyczny nośnik danych pozwalający na odczyt i wielokrotny zapis danych. Rozwijana w różnych wersjach pojemności od lat 70. XX wieku.

Dyskietka 3,5 cala

Dyskietka 3,5 cala – dysk miękki (ang. floppy disk) – magnetyczny nośnik danych pozwalający na odczyt i wielokrotny zapis danych. Rozwijana w różnych wersjach pojemności od lat 70. XX wieku. Dyskietka w rozmiarze 3,5 cala HD o pojemności 1,44mb była powszechnie stosowana w komputerach osobistych jeszcze na początku XXI wieku.

Płyta kompaktowa CD/DVD

Optyczny nośnik danych opracowany na początku lat 80. XX wieku wspólnie przez firmy Sony i Philips. Najpopularniejsze płyty CD pozwalaj na zapis 700 MB danych lub około 74 min dźwięku.  Płyty DVD wprowadzone w 1995 roku wyglądają identycznie jak płyty CD lecz posiadają zwiększoną gęstość zapisu 4,7 GB i dedykowane były do zapisu filmów oraz multimediów (m.in. gier).

Pamięć USB

Współpracujący z portem USB nośnik danych, niewymagający dodatkowych czytników lub stacji, pozwalający w uniwersalny sposób nagrywać i zgrywać dane na praktycznie każdym współczesnym komputerze. Do jego największych zalet należą: mały rozmiar, wygoda korzystania, trwałość danych, niska cena i pojemność od 256 MB do 512 GB (lub więcej w specjalnych modelach)

Dysk HDD

Dysk twardy – pamięć masowa wykorzystująca nośnik magnetyczny do przechowywania danych w oparciu o talerze (dyski) z twardego materiału – szkła pokrytego warstwą metalu. 

Słuchawki z mikrofonem

Zestaw słuchawek połączony z wbudowanym mikrofonem pozwalający na prowadzenie dwukierunkowych rozmów on-line za pomocą komputera i odpowiedniego oprogramowania.

komputer

laptop - Bondwell B200 (CPU 80C88)

Bondwell był producentem komputerów osobistych w USA i Hongkongu w latach 80-tych (1981-1993)

monitor LCD

Upowszechniony pod koniec lat 90. XX wieku rodzaj monitora komputerowego wykonany w technologii LCD (ciekłokrystalicznej), która zastąpiła wcześniejsze monitory CRT (CRT). Technologia LCD jest do dzisiaj wykorzystywana z niewielkimi modyfikacjami  w produkcji monitorów komputerowych. Wyróżnia się płaskim ekranem i parametrami technicznymi które wpływają na wygodę i bezpieczeństwo korzystania

Mysz komputerowa

Urządzenie wskazujące wykorzystywane do pracy z interfejsem graficznym komputera w oparciu o czujniki mechaniczne lub diodowe/laserowe

Klawiatura komputerowa

Urządzenie wyposażone w klawisze alfa-numeryczne służące do sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, numeryczne, znaki specjalni, funkcyjne oraz takie o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

4 FAZA WIRTUALNA

Techniki rzeczywistości wirtualnej (VR) zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność na wielu płaszczyznach. Ich podstawowym założeniem jest jednak prowadzenie badań w środowisku wirtualnym, stworzonym dzięki komputerowej symulacji zjawisk zachodzących w rzeczywistym świecie.

WYSTAWA W PRZESTRZENI BIBLIOTEKI

Linki:

Leave a Reply