- Problemy funkcjonowania bibliotek uniwersyteckich na przełomie wieków, 28-29.05.2001
- Nowoczesna biblioteka akademicka, 20-21.05.2004
- Wczoraj, dziś i jutro Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 5.12.2007
- Biblioteka otwarta na zmiany, 20-22.09.2010
-
OLSZTYN, 20 – 22 WRZEŚNIA 2010 r.
Miejsce obrad: Biblioteka Uniwersytecka w Olsztynie,
Olsztyn-Kortowo, ul. Oczapowskiego 12B, III p. s. 306
- Prasa podziemna w PRL, 3-5.11.2010
-
OLSZTYN, 3 - 5 Listopada 2010 r.
Miejsce obrad: Biblioteka Uniwersytecka w Olsztynie
Olsztyn-Kortowo, ul. Oczapowskiego 12B, I p. s. 116
- Zabytkowe zbiory biblioteczne w województwie warmińsko-mazurskim. Stan zachowania, 8-9.05.2012
- 8 Forum Młodych Bibliotekarzy - Biblioteka - twój czas, twoje miejsce, 12-13.09.2013
- Kompetencje bibliotekarza – wczoraj i dziś, 11.09.2015
- Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych. Od założeń do praktyki, 14-15.09.2017
-
Dekada działalności Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie w nowym budynku stanowi dobrą cezurę dla weryfikacji wstępnych założeń wg. których powstał gmach Biblioteki. To także okazja aby przeanalizować wykorzystanie szeroko pojmowanej “przestrzeni” bibliotecznej.
Zagadnienie ewolucji (kształtu, funkcji i działalności) dotyczy bardzo wielu Bibliotek naukowych oraz publicznych, które w ostatnich latach przeprowadziły się do nowych gmachów (lub przeszły gruntowny remont). W związku z tym chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji naukowej “Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych. Od założeń do praktyki.”. Mamy nadzieję na owocną wymianę wiedzy i doświadczeń przez osoby projektujące, zarządzające i pracujące w przestrzeniach nowowybudowanych gmachów bibliotecznych w kontekście zmian, jakie związane są z dostosowywaniem się do nowych warunków lokalowych i nowych funkcji.
Konferencja naukowa Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie “Ewolucja nowych przestrzeni bibliotecznych. Od założeń do praktyki. ” jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom 10-lecia funkcjonowania Biblioteki w nowym gmachu.
Poprzez “przestrzenie” rozumiemy różnorodne elementy składowe tworzące bibliotekę, m.in.:
- przestrzeń architektoniczną
- przestrzeń społeczną
- przestrzeń wirtualną
- przestrzeń kulturalną
- przestrzeń dydaktyczną / do nauki
- przestrzeń czytelnika
- przestrzeń pracownika
- przestrzeń zasobów
- i inne
- Konferencja Polskiej Grupy Użytkowników Aleph - PolAleph, Olsztyn 13 września 2018
-
Zgodnie z wieloletnią już tradycją, Aleph Polska wraz z Polską Grupą Użytkowników Systemu Aleph PolALEPH mają zaszczyt zaprosić do udziału w spotkaniu bibliotekarzy, korzystających z systemu Aleph i innych rozwiązań firmy Ex Libris. Tegoroczne spotkanie będzie wyjątkowe z kilku powodów. Po raz pierwszy konferencja PolAleph odbędzie się w gościnnych murach Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Po drugie, w tym roku chcielibyśmy wspólnie z Państwem uczcić kolejny etap w rozwoju oprogramowania bibliotecznego w Polsce, a także w życiu naszej Firmy – rozpoczęcie wdrażania Almy w naszym kraju.
Mamy nadzieję, że nasze spotkanie będzie nie tylko okazją do zapoznania się z najnowszymi informacjami o produktach i działalności Ex Libris oraz Aleph Polska, ale przede wszystkim do dyskusji o naszych wspólnych planach, oczekiwaniach, a nawet bibliotekarskich marzeniach. Wieczorem 12 września, zapraszamy na uroczystą kolację i na część konferencyjną następnego dnia.
FOTORELACJA Z KONFERENCJI NA STRONIE ORGANIZATORA [link]
strona konferencji: pol.aleph.pl
- XXXVIII Konferencja Problemowa Bibliotek Medycznych - Biblioteka i nauka - Partner czy infrastruktura?, Olsztyn 13-14 września 2021
-
Wejście w życie Ustawy 2.0 (1 października 2018 r.) pociągnęło za sobą liczne zmiany w szkolnictwie wyższym, które wpłynęły również na działalność bibliotek naukowych. Rozpoczął się złożony proces przystosowawczy, dla którego kluczowe są towarzyszące nowej ustawie rozporządzenia. Dotyczą one badań naukowych, ewaluacji jakości działalności naukowej, procesu dydaktycznego oraz zarządzania uczelnią. Kolejnym wyzwaniem ostatnich lat, redefiniującym rolę bibliotek w życiu naukowym i dydaktycznym społeczności akademickiej na szerszą, globalną skalę, był wybuch pandemii COVID – 19 (w Polsce: marzec 2020).W czasie Konferencji spróbujemy znaleźć aktualne odpowiedzi na pytania o nowe zadania, które tzw. Konstytucja dla nauki postawiła przed bibliotekami działającymi w obszarze medycyny oraz pochylimy się nad sposobem funkcjonowania bibliotek medycznych w czasie długotrwałego zagrożenia epidemiologicznego . Zastanowimy się jak reagować, a w efekcie jak lepiej funkcjonować w otaczającej nas i wciąż zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Szczególnej analizie poddamy rolę biblioteki jako ważnego ogniwa w realizacji działalności naukowej i dydaktycznej przez uczelnię, z uwzględnieniem zachowania szczególnych warunków bezpieczeństwa .
Strona konferencji: bu.uwm.edu.pl/38kpbm